W dniu 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Z tej okazji w naszej szkole powstała okolicznościowa gazetka prezentująca patriotyczne święto, a od społeczności szkolnej złożono kwiaty pod pomnikiem Danuty Siedzikówny w pobliskim Miłomłynie.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
WOŚP 2022
30 stycznia 2022 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w kolejnym, już 30 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który przebiegał pod hasłem „Przejrzyj na oczy”. W wolontariat zaangażowały się uczennice z Samorządu Uczniowskiego: Antonina Tarnowska z klasy VI, Sara Bartoszewska z klasy VII oraz p. Ania Rachwał i p. Iwona Bartoszewska, które wspólnie kwestowały na terenie Boreczna. Pomimo bardzo wietrznej pogody w tym dniu, łącznie zebrały sumę 433,70 zł. Bardzo dziękujemy mieszkańcom za serdeczność i hojność!
Kilka dni wcześniej przed feriami zimowymi z przeprowadzonej na terenie szkoły zbiórki zgromadzono 607,00 zł. Zebrane fundusze zostały przekazane na ręce Szefa Sztabu, pani Fryderyki Małachowskiej, w sztabie WOŚP w Zalewie.
„Bezpieczny uczeń – jak uniknąć zagrożeń”
W poniedziałek 8 lutego uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach profilaktycznych „Bezpieczny uczeń – jak uniknąć zagrożeń”. Spotkanie online adresowane było do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z województwa warmińsko – mazurskiego.
Dzieci powitał oraz wprowadził w tematykę zajęć Warmińsko – Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski. Spotkanie poprowadziła policjantka z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Podczas spotkania omówiła z dziećmi najważniejsze zagrożenia związane z drogą do szkoły i ze szkoły, pobytem w szkole, w domu i na podwórku.
Po prelekcji policjantki uczniowie wraz z wychowawcami obejrzeli film profilaktyczny pt. „Zabawa w śnieżki” i podsumowali zajęcia, utrwalając tym samym zdobytą wiedzę.
KONSULTACJE
W każdy poniedziałek po feriach zimowych odbywać się będą konsultacje dla uczniów przygotowujących się do tegorocznych egzaminów ósmoklasisty.
Przyjazdy i odjazdy zgodnie z dziennym harmonogramem.
Karnawałowy bal w przedszkolu
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój sali i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się przedszkolaki 21 stycznia podczas balu karnawałowego. Dzieci z dumą prezentowały bajkowe stroje. Na sali można było spotkać wróżki, księżniczki, biedronki, policjanta, smoka, Spider-Mana, Myszkę Minnie i wiele innych postaci. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w najróżniejszych zabawach. W trakcie balu wybrano króla i królową. Królową została Lili Śliwka, a królem Filip Jerzyk. Czas zabawy szybko dobiegł końca i dzieci z żalem opuszczały balową salę. Swoją obecnością zaszczycił nas dyrektor Ryszard Zakrzewski.
Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski
W minionym tygodniu 14.01.2022 odbył się w Szkole Podstawowej w Borecznie III etap Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Tegoroczna edycja konkursu była pod hasłem ,,O wodzie w przyrodzie’. Do III etapu konkursu przystąpili uczniowie Sara Bartoszewska klasa VII, Julia Kotowska klasa VIII, Maksymilian Tankielun klasa VIII. Uczniowie pisali indywidualnie test składający się z 25 pytań. Test zawierał pytania z następujących dyscyplin: biologia; organizacja i chemia życia, bioróżnorodność gatunkowa oraz ekologia i ochrona środowiska. Oceną drużyny była suma punktów wszystkich uczniów. Celem konkursu było wyłonienie drużyn, reprezentantów parków na etapie wojewódzkim. Uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do IV etapu wojewódzkiego konkursu, który odbędzie się 29 kwietnia 2022 roku na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Uczniowie otrzymali nagrody oraz dyplomy. Gratulujemy szerokiej wiedzy przyrodniczej i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekun : Robert Jędrzejak
Zajęcia w czasie ferii
OGŁOSZENIE!
W Szkole Podstawowej w Borecznie w pierwszym tygodniu ferii odbywać się będą zajęcia sportowe. Serdecznie zapraszamy uczniów klas 4-8!
TERMINARZ:
25.01.2022 (wtorek) godzina 10.00-13.00
26.01.2022 (środa) godzina 10.00-13.00
27.01.2022 (czwartek) godzina 10.00-13.00
28.01.2022 (piątek) godzina 10.00-13.00
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
"Naszym Babciom i Dziadkom
życzenia składamy
i w czasach pandemii
buziak dla Nich mamy..."
Uroczystość bez Seniorów w przedszkolu to smutna uroczystość... Dzień Babci (21 stycznia) i Dziadka (22 stycznia) jest wspaniałym wydarzeniem. Co roku, przedszkolaki przygotowywały występy artystyczne, a Solenizanci cieszyli się przy stołach z ciastem i napojami.... Teraz jest inaczej, chociaż wnuczęta zawsze z kochającym sercem pamiętają o swoich ukochanych babciach i dziadkach.Kochanym Babciom i Dziadkom życzymy: zdrówka, Bożej Opieki, miłości od dzieci i wnucząt oraz „kasy” na ich rozpieszczanie:)
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej części artystycznej w wykonaniu naszych przedszkolaków!
Magdalena Szymańska
Sylwia Gawryś
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka.
18 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Jest to też rocznica urodzin pisarza Alana Aleksandra Milne'a, autora kultowej bajki o sympatycznym misiu.
W tym dniu uczniowie klasy I zostali zaproszeni do Biblioteki Publicznej w Borecznie. Dzieci uczestniczyły w bardzo ciekawych zajęciach przygotowanych przez panią bibliotekarkę. Celem zajęć było poznanie fragmentów lektury, jej bohaterów oraz zachęcenie do samodzielnego czytania książek. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, najbardziej podobało się dzieciom odnajdywanie po śladach Kubusia kolejnych ukrytych zadań do wykonania. Te zadania to nic innego jak kolejne zagadki związane z lekturą i jej bohaterami. Specjalne zadanie polegało na skosztowaniu odrobiny pysznego miodu, przysmaku misia. Po wykonaniu wszystkich zadań uczniowie otrzymali w nagrodę odznakę Przyjaciela Kubusia Puchatka.
Na koniec zajęć dzieci wypożyczyły wybrane przez siebie książki, które będą mogły przeczytać w czasie ferii zimowych.
Maria Potorska
Jasełka 2021
Drugi już rok z rzędu nie mogliśmy spotkać się na szkolnej Wigilii. Przygotowywane przedstawienie jasełek miało się odbyć w szkole, ale ze zrozumiałych względów nie doszło do skutku. Uczestnicy i ich opiekunowie poświęcili wiele trudu i czasu aby wykonać nagrania i zmontować całość. Doceniamy tę pracę!
Zapraszamy do obejrzenia Jasełek w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Borecznie.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom i uczniom za zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia!
Wszystkim życzymy zdrowych, pogodnych, szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia!
Ruszają szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat
Kiermasz świąteczny
W środę 10 grudnia już od rana czuliśmy w szkole świąteczną atmosferę. Przygotowania do kiermaszu rozpoczęły się dużo wcześniej, i oto dziś można było zaprezentować to wszystko, co udało nam się stworzyć.
Choinki, stroiki, kolorowe szyszki, przeróżne ozdoby świąteczne oczarowały uczniów, nauczycieli, a później także rodziców. Ciasta, pierniczki i babeczki upieczone przez rodziców naszych uczniów wabiły zapachem i zapraszały do degustacji. Kolędy, zapachy, kolorowe światełka sprawiły, że nastrój w grudniowym dniu był radosny i wprowadził nas w czarodziejską moc Świąt Bożego Narodzenia.
Dziękujemy bardzo rodzicom, nauczycielom, uczniom oraz pracownikom szkoły za pomoc i zaangażowanie podczas kiermaszu a przede wszystkim Radzie Rodziców, która była organizatorem kiermaszu.
Iwona Bartoszewska
Spotkania wigilijne w klasach I-III
Ostatniego dnia nauki stacjonarnej, tj. 17 grudnia, odbyły się klasowe wigilie w klasach młodszych. Uczniowie przynieśli wigilijne potrawy, podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia. Przy wigilijnych stołach rozbrzmiewały znane dzieciom kolędy. W spotkaniach uczestniczył także zaproszony przez dzieci i wychowawców dyrektor szkoły Ryszard Zakrzewski.
Tego dnia odbyły się również pogadanki na temat bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie oraz aktywnego i bezpiecznego wypoczynku podczas przerwy świątecznej. Podsumowaniem tego działania było wykonanie gazetki ściennej.
Danuta Gradys
Maria Potorska
Teresa Jakubiec
Wspólne ubieranie choinki
W dzień Mikołajek 6 grudnia miało miejsce tradycyjne już w naszej szkole, wspólne ubieranie choinki w holu szkoły. Uczniowie, nauczycie, obsługa podczas porannych zajęć świetlicowych stroili choinkę, dzięki temu wszyscy poczuli niezwykłą moc zbliżających się świąt.
Iwona Bartoszewska
Mikołajkowy prezent
6 grudnia 2021r uczniowie klasy czwartej i piątej uczestniczyli w wycieczce do Elbląga. Decyzją Rodziców i wychowawców miał to być upominek dla dzieci z okazji mikołajek. Dzieci dowiedziały się, że św. Mikołaj jest patronem Elbląga; Katedra w Elblągu również jest pod wezwaniem św. Mikołaja. Mogliśmy podziwiać port w Elblągu, który już wkrótce będzie miał połączenie z Bałtykiem. Główną atrakcję stanowił seans filmowy w multikinie. Potem zajechaliśmy na posiłek w lokalu gastronomicznym, gdzie każdy z uczniów miał możliwość wybrać sobie coś smakowitego. Około godziny 16:30 dotarliśmy bezpiecznie do Boreczna, gdzie stęsknieni Rodzice oczekiwali na swoje latorośle.
Według powszechnej opinii uczestników wyjazd był udany.
Anna Cieplicka
Monika Szczypska
Lekcja biblioteczna
Uczniowie klasy II oraz przedszkolaki z oddziału Smerfów uczestniczyli w lekcjach w bibliotece szkolnej. Temat zajęć był nader wdzięczny, bo oglądaliśmy i czytaliśmy piękne i mądre książki o zwierzętach leśnych.
Teatr Piasku Tetiany Galitsyny – „Opowieść Wigilijna” - wycieczka
Dnia 2 grudnia 2021 roku uczniowie klasy siódmej i ósmej uczestniczyli w ciekawym wydarzeniu. Wraz z opiekunami: P. Robertem Jędrzejakiem, P. Iwoną Bartoszewską oraz P. Hanną Bobek-Kaśkiewicz pojechali do Elbląga na premierowe show pt.: „Opowieści Wigilijne" w Twoim mieście!.
Przedstawienie było ekscytujące, ponieważ oprócz tradycyjnych wystąpień aktorów, uczniowie byli oszołomieni niesamowitą sztuką malowania piaskiem i światłem w wykonaniu artystów.
Wyjazd był udany, dzieci nie tylko przypomniały sobie treść lektury obowiązkowej, ale przeżyły również przepiękne chwile i dały się ponieść Bożonarodzeniowej atmosferze.
Autor: Hanna Bobek-Kaśkiewicz
Tradycyjne andrzejki w klasach I-III
Zgodnie z tradycją, 29 listopada, klasy I-III w pięknie przystrojonych klasach urządziły wspólne andrzejki. Teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka, ale dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie. Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość.
Spośród wszystkich zabaw lanie wosku i odczytywanie cienia również wzbudziło najwięcej emocji. Oprócz tego, dzieci przestawiały buty, szukały imienia ukochanej osoby na kartonowym sercu oraz wróżyły, kim będą w przyszłości. W przerwach mogły odpocząć, posilić się i zaspokoić pragnienie oraz podziwiać swoje stroje. Wróżby andrzejkowe zmieniają się wraz z cywilizacją. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci wróżby z wykorzystaniem programów multimedialnych, np.: WordWall.
Uczniowie zaprosili do wspólnej zabawy dyrektora szkoły Ryszarda Zakrzewskiego, który z zainteresowaniem towarzyszył dziecięcej uroczystości.
Maria Potorska
Teresa Jakubiec
Danuta Gradys
„DEBATA” - program profilaktyczny
25 listopada 2021 roku uczniowie klasy VII oraz VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych pt. „DEBATA” prowadzonych przez panią dr psychologii w ramach programu rekomendowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii.
Celem ogólnym programu było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u naszych uczniów stojących przed progiem inicjacji alkoholowej, zmiana stereotypów oraz zburzenie mitów związanych z alkoholem.
W programie wykorzystano metody interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego, a były to m. in.:
• tworzenie klimatu wspólnoty i ustalenia zasad pracy obowiązujących na zajęciach,
• sondaż, którego celem było zmodyfikowanie przekonań normatywnych uczniów,
• przekaz wiedzy na temat alkoholu etylowego i historii jego używania,
• „burza mózgów” na temat korzyści i szkód związanych z używaniem alkoholu,
• proste scenki dramowe ilustrujące negatywne konsekwencje związane z piciem alkoholu,
• zabawy dydaktyczne,
• promowanie zabawy bez alkoholu,
• praca grup nad „tym co nas może chronić”,
• osobiste świadectwo prowadzącego zajęcia – „świadka trzeźwości”,
Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie dowiedzieli się o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych, uświadomili sobie, iż warto promować wartości związane ze zdrowym stylem życia, ształtowali asertywność, która jest niezwykle ważna w sytuacji nacisków środowiskowych (najczęściej w sytuacjach rówieśniczych).
Uczniowie pozytywnie ocenili udział w programie „Debata”, o czym świadczyły wyniki ewaluacji przeprowadzonej przez realizatora.
Na zakończenie spotkania prowadząca opowiedziała uczniom o zawodzie psychologa i psychoterapeuty (specyfika pracy, istotne wymagania i umiejętności, przykładowa ścieżka edukacyjna).
Program został przeprowadzony we współpracy pedagoga szkolnego z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zalewie, która sfinansowała warsztaty. Bardzo dziękujemy!
Notatkę przygotowała
Ania Rachwał
Zabawa w programowanie
Do naszej szkoły przyjechali przedstawiciele agencji Lupus z robotami edukacyjnymi Photon. Trzy sympatyczne roboty wyglądały jak niezłe zabawki tymczasem są to zaawansowane technologicznie maszyny. Wyposażonego w 10 czujników robota można zaprogramować na wiele sposobów – daje się nim sterować; wykrywa przeszkody, reaguje na dźwięk, zmiany oświetlenia czy dotyk.
Dzięki Agencji LUPUS uczniowie naszej szkoły mieli możliwość pracy z tymi robotami. Szkoda, że zajęcia trwały krótko i wszyscy nie zdążyli przetestować możliwości tych urządzeń.
Archiwum Aktualności