W ramach działań profilaktycznych realizowanych na podstawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii nasza szkoła otrzymała gogle profilaktyczne, do wykorzystania podczas zajęć wychowawczych i profilaktycznych.
W piątek 12.11.2021r. w naszej szkole odbyły się niecodzienne zajęcia profilaktyczne z wykorzystaniem właśnie alkogogli i narkogogli,.
Narkogogle symulują wiele skutków używania narkotyków lub przedawkowania leków na receptę: dezorientację, zawroty głowy, brak koncentracji, zniekształcenia obrazu, poczucie euforii, zaburzenia koncentracji i koordynacji, spowolnienie czasu reakcji, czy uczucie nudności.
Anna Rachwał – pedagog szkolny, przeprowadziła je z uczniami klasy VI, VII i VIII. W trakcie zajęć młodzież zapoznała się ze skutkami używania alkoholu, nikotyny, substancji psychoaktywnych oraz leków na receptę. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczestnicy zajęć mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Każde ćwiczenie uczniowie najpierw musieli wykonać bez okularów np. (spacer po linii, stanie na jednej nodze, wrzucanie piłki do kosza, kozłowanie piłki, slalom, zbieranie przedmiotów, chwytanie piłki, napisanie na klawiaturze kilku prostych słów, otwieranie zamka kluczem w drzwiach), by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i pod wpływem alkoholu czy też narkotyków. Okazało się, że założenie alkogogli i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też po zażyciu narkotyków. Przede wszystkim uzmysłowiły uczniom, że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych, częstokroć nieświadomie można wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom.
Trzeba przyznać, że wiedza naszych uczniów na temat szkodliwości substancji uzależniających jest bardzo duża, a w połączeniu z praktycznymi ćwiczeniami w goglach pozwoli im dokonywać właściwych wyborów w dorosłym życiu.
Notatkę przygotowała
Ania Rachwał