NIETYPOWY DZIEŃ DZIECKA W KLASACH IV -VIII
1 czerwca 2022r. uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych na temat „TOLERANCJA I SZACUNEK TO MÓJ WIZERUNEK” natomiast uczniowie klasy VI, VII i VIII uczestniczyli w warsztatach na temat „ZAPLĄTANI W SIECI”.
Warsztaty poprowadził psycholog z Centrum Działań Profilaktycznych – Wieliczka.
„ZAPLĄTANI W SIECI”
Podczas zajęć uczniowie poznali różne zagrożenia płynące ze strony multimediów, z których
na co dzień tak ochoczo korzystamy. Dowiedzieli się, jakie pułapki ukrywają przed nimi portale internetowe, gry komputerowe czy telefony komórkowe. Poznali również niebezpieczeństwa związane zarówno z anonimowością w sieci, jak też z jej brakiem. Jak bezpiecznie i kulturalnie korzystać z multimediów.
W trakcie ich trwania dzieci zyskały świadomość zacierania się granic pomiędzy wirtualnym, a rzeczywistym światem. Prowadzący wskazywał uczniom jak wypracowywać w sobie pewien dystans w odniesieniu do treści pojawiających się w Internecie oraz właściwe sposoby reagowania na przejawy łamania prawa za pośrednictwem mediów elektronicznych (cyberprzemoc).
Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach, zdobywając tym samym wiedzę na temat różnych aspektów używania Internetu i nabywając umiejętności radzenia sobie z przejawami cyberprzemocy. Na zakończenie spotkania uczniowi mogli kierować pytania do psychologa.
„TOLERANCJA I SZACUNEK TO MÓJ WIZERUNEK
To warsztaty z zakresu komunikacji społecznej. Uczniowie poszerzyli wiedzę i umiejętności znajdowania odpowiedzi na kluczowe pytania:
- Czym jest szacunek oraz co jest potrzebne, żeby stosować go w codziennym życiu?
- Jak szanować samego siebie i dzięki temu szanować innych?
- Jak okazywać i przyjmować szacunek w relacjach z rówieśnikami, z rodziną, z nauczycielami?
- Jak uprzedzenia i stereotypy wpływają na opinie i utrudniają lub zaprzepaszczają porozumienie?
- Jak zrezygnować z agresywnych zachowań na rzecz szacunku, prawa do własnego zdania, prawa do błędu?
- Jak używać języka pełnego szacunku zamiast ataku i agresji?
- Jak prowadzić dialog, kiedy mamy inne punkty widzenia?
Warsztaty przebiegały w przyjaznej, twórczej i nastawionej na współpracę atmosferze. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z interaktywnego charakteru spotkania.
Na zakończenie spotkania w obu grupach prowadzący opowiedziała uczniom o zawodzie psychologa i psychoterapeuty (specyfika pracy, istotne wymagania i umiejętności, przykładowa ścieżka edukacyjna).
Program został przeprowadzony we współpracy pedagoga szkolnego z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zalewie, która sfinansowała warsztaty.
Bardzo dziękujemy!
Notatkę przygotowała
Anna Rachwał