• Uroczysty apel

          •    24 lutego 2023 w sali gimnastycznej w obecności przedstawicieli Rady Rodziców miał miejsce uroczysty apel. Po zaśpiewaniu hymnu głos zabrał dyrektor Ryszard Zakrzewski, który poinformował zebranych, że szkoła już w oficjalny sposób wystąpi z wnioskiem o przyznanie naszej placówce imienia Janusza Korczaka. Uzasadnienie wniosku odczytał nauczyciel Piotr Przyczyna. Potem swoje podpisy pod dokumentem   złożyli: Przewodniczący Rady Rodziców pan Paweł Tarnowski, Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Antonina Tarnowska i Przewodniczący Rady Pedagogicznej dyrektor Ryszard Zakrzewski.

               Po przemówieniach oficjalnych gości rozeszliśmy się do klas.

            zdjęcia

          • Lekcja biblioteczna

          •      23 lutego 2023 roku uczniowie klasy drugiej uczestniczyli po raz kolejny w zajęciach w Bibliotece Publicznej.

            Były to zajęcia w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, temat zajęć dotyczył tym razem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który w kalendarzu przypada 21 lutego.

            Pani bibliotekarka jak zawsze przygotowała dla dzieci interesujące zadania, były związane z tematem ćwiczenia logopedyczne, artykulacyjne, łamigłówki językowe. Wszystkie ćwiczenia miały na celu poprawę dykcji oraz usprawnienie artykulacji trudnych wyrazów. Każdy uczeń miał za zadanie przeczytać poprawnie  rymowankę, wierszyk, np. „Stół z powyłamywanymi nogami”,

            „ Król Karol kupił królowej Karolinie...”

            Nie każdy poradził sobie z takim łamańcem językowym. Dlatego w ramach pocieszenia  dzieci wykonały samodzielnie barwnego kogucika z piórek, foliowej rękawiczki i słomki. Kolorowe koguciki mogły zabrać ze sobą do domu na pamiątkę zajęć bibliotecznych.

                   Na koniec wszyscy zgodnie stwierdzili, że nasz język ojczysty do łatwych nie należy, ale musimy dbać o poprawną wymowę trudnych głosek i wyrazów.

                                                                                                                 Maria Potorska

            zdjęcia

          • 5 wskazówek na lżejszy plecak

          • Co zrobić, żeby plecak nie był taki ciężki? Normy BHP dotyczą dźwigania ciężarów pracowników w pracy. A co z dziećmi? Ich kręgosłupy dopiero rozwijają się... zadbajmy o kręgosłupy naszych pociech.

            Twoje dziecko idzie do szkoły. A plecak każdego roku wydaje się ważyć kilka kilogramów więcej – za dużo. Zdarza się, że siedmiolatek, ośmiolatek dźwiga codziennie 15 kg plecak. Jeśli codziennie wozisz dziecko do szkoły samochodem, to jeszcze pół biedy. Czy na prawdę nie da się z tym nic zrobić? Owszem, da się.

            1. Musisz dowiedzieć się, czy w szkole są szafki ( w naszej szkole są) – nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzymać w nich np. buty na zmianę czy niektóre ciężkie podręczniki. Dziecko może zostawiać tam książki, z których nie będzie się uczyć oraz część pomocy naukowych.
            2. Musisz sprawdzać też czy Twoje dziecko wyciągnęło wszystkie książki z poprzedniego dnia szkoły – Częstym powodem przeciążonego tornistra jest noszenie niepotrzebnych książek. Nieuważny uczeń czasem nosi podręczniki nawet kilka dni! Nie tylko nieuważny, ale też roztargniony, albo po prostu nie wie, że należy je wyciągnąć. Przypominaj o tym dziecku.
            3. Jeśli chodzi o zeszyty. Kiedy kupujesz 90-kartkowe zeszyty – są one cięższe od tych 32 kartkowych. Zwróć też uwagę na okładkę. Czy dziecko potrzebuje twardej, ciężkiej okładki? – Oczywiście do j. polskiego, czy matematyki możesz kupić zeszyt o większej ilości kartek, ale w jakim celu dziecko ma nosić zeszyt z tyloma pustymi kartkami? Oczywiście do przyrody czy biologii kupujmy 32-kartkowe, nie więcej. Zawsze sumarycznie to mniejsza waga. Jeśli nie wiesz ilu kartkowe kupić zeszyty, zapytaj wychowawcy-nauczyciela.
            4. Kupując tornister/plecak zwróć uwagę na jego wagę – Możesz wybrać lżejszy plecak. Często plecaki mają metalowe lub plastikowe elementy, które zwiększają wagę plecaka nawet o 1,5 kg! To tyle co dwa podręczniki.
            5. Zaproponuj rodzicowi dziecka z ławki lub dziecku by umówiło się z kolegą z ławki – Dzieci najczęściej siedzą na każdej lekcji z jakimś stałym kolegą bądź koleżanką. Wtedy istnieje możliwość, by podzielić się obowiązkiem noszenia książek. To duże udogodnienie i o połowę lżejszy plecak. Wkazówka po konsulatcji z nauczycielem.

             

            PO CO O TYM PISZĘ? TEN CIĘŻAR MA WPŁYW NA POSTAWĘ DZIECKA. PRZEDE WSZYSTKIM CHODZI O KRĘGOSŁUP. A jeśli tak, to zwróć też uwagę na sposób noszenia plecaka.

            Poniżej przekazuję 5 wskazówek jak poprawnie nosić plecak, tak by był zgodny z ergonomią ciała młodego człowieka. Na zdjęciu zaznaczono newralgiczne punkty.

            plecak dziecka zgodnie z bhp profil szkolenia bhp szkolenie bhp wstepne ogólne

            BHP 1. Górna krawędź plecaka powinna znajdować się na wysokości ramiom.

            BHP 2. Plecak nie powinien być dużo szerszy od ramion dziecka (patrząc z przodu na dziecko)

            BHP 3. Paski naramienne powinny być szerokie i należy na bieżąco je regulować, gdyż dziecko w okresie szkolnym szybko rośnie. Zwróć uwagę, by regulacje były mocne, by wyeliminować automatyczne ich wydłużanie się.

            BHP 4. Tył tornistra powinien być wyścielany i ergonomicznie ukształtowany, tak by łatwo mógł dopasować się do pleców dziecka.

            BHP 5. Dolna krawędź plecaka powinna znajdować się na wysokości kości miedniczej dziecka.

            Tutaj porównuję jak niepoprawne i poprawne noszenie plecaka kształtuje kręgosłup naszych dzieci.

            ZGODNIE Z BHP postawa dziecka podczas noszenia plecaka zasady bhp, ergonomia szkolenie bhp andrychów

            Czy wiesz, że kiedy plecak „zwisa” z pleców, to dziecko mimo woli pochyla się w przód, aby zrównoważyć ciężar a wtedy aż o 60 % wzrasta ciężar odczuwany przez organizm dziecka.

            Konieczne jest zatem uświadomienie Was drodzy Rodzice w tym temacie.

            Zatem reasumując – Rodzice – macie ogromny wpływ na ciężar plecaków swoich pociech.

            Zbyt duży ciężar i nieprawidłowy sposób noszenia plecaka wpływają również na inne narządy. Narażone są np. stawy biodrowe, kolana i stopy dziecka a także może powstać nawet asymetria mięśniowa. I nie pozwólmy by dzieci nosiły plecaki na jedno ramię!

            Bardzo często zdarza się, że efekty nabytych wad postawy w dzieciństwie są uwidocznione dopiero w dojrzałym wieku. Zwyrodnienie kręgosłupa, karku, ból stawów czy bolące lędźwie (korzonki) a nawet zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Czy chcecie tego dla swoich dzieciaczków?

            Drugi element leży po na naszej stronie. Będziemy systematycznie "odchudzali” plecaki. Proszę czekać na konkretne instrukcje nauczycieli przedmiotów.

            Dyrektor Szkoły

             

          • Walentynki

          • WALENTYNKI W SZKOLE

               Dnia 14.02.2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii czy przyjaźni. Dzień ten wpisał się już na stałe w harmonogram szkolnych imprez i uroczystości. 

               Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Uczniowie klas 0-VIII, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, dzień wcześniej wrzucali własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do  specjalnej skrzynki przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. Następnie walentynkowe listonoszki „Amorki” rozdawały pocztę w czasie przerw. Nie zabrakło też wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców. Wszyscy odbiorcy byli mile zaskoczeni.

               Podczas walentynek obowiązywał ubiór w kolorze czerwonym, a szkolne korytarze i drzwi klasowe udekorowano czerwonymi serduszkami. Na świetlicy szkolnej była przygotowana ścianka walentynkowa, na której można było zrobić sobie zdjęcie. Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów i nauczycieli.

            Iwona Bartoszewska

          • "Wygrać z sepsą"

          •    29 stycznia 2023 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w kolejnym, już 31 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który przebiegał pod hasłem "Wygrać z sepsą". Kilka dni wcześniej, przed feriami zimowymi, w trakcie przeprowadzonej na terenie szkoły zbiórki zgromadzono 525,,00 zł. Zebrane fundusze zostały przekazane na ręce Szefa Sztabu, pani Fryderyki Małachowskiej, w sztabie WOŚP w Zalewie.W wolontariat zaangażowały się uczennice z Samorządu Uczniowskiego: Antonina Tarnowska z klasy VII, Sara Bartoszewska z klasy VIII, Nikola Ozimkiewicz z klasy VIII oraz pani Iwona Bartoszewska, które wspólnie zbierały pieniądze na terenie Boreczna. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale od rana kwestowałyśmy pod kościołem parafialnym w Borecznie. Łączna kwota jaką uzbierały dzielne wolontariuszki to 1350,49 zł. Bardzo dziękujemy za hojność i serdeczność wszystkim, którzy dołączyli się do akcji.

            Iwona Bartoszewska.

          • Zajęcia sportowe w czasie ferii

          • W pierwszym tygodniu ferii zimowych w naszej szkole odbyły się zajęcia sportowe. Dzieci chętnie uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych. Każdego dnia uczestnicy zajęć mieli  zapewniony ciepły posiłek, herbatę, soczki. W czwartek odbył się seans filmowy "Przygoda na Alasce", w wygodnych pufach i z popcornem w ręku obejrzeliśmy interesujący film.Tydzień ferii zimowych za nami, życzymy wszystkim uczniom bezpiecznych ferii.

            zdjęcia

          • Choinka szkolna 2023

          •     20 stycznia 2023r odbyła się zabawa karnawałowa. Ta uroczystość jest na stałe wpisana do imprez  organizowanych w naszej szkole. Przygotowaniami kierowała pani Moniki Szczypska.  W tym roku dekorowano salę z wykorzystaniem motywów marynarsko-żeglarskich. Uczestnicy również mieli przebrać się w stroje związane z morzem, wodą i postaciami morskimi.

                 Organizatorzy imprezy zadbali, by nie zabrakło atrakcji kulinarnych. W specjalnie przygotowanej kawiarence dominowały pyszne ciasta, ale warto było posilić się pikantną meksykańską zupą i frytkami. Spragnieni mogli napić się gorącej kawy, herbaty lub też zimnych napojów.

                Oprawę muzyczną przygotował pan Jan Bartosiewicz, czyli popularny w naszym rejonie „DJ Johnny”. Wszyscy chętni mogli potańczyć w rytmie najbardziej znanych przebojów. Tańcami i zabawami kierował profesjonalny wodzirej, który mobilizował wszystkie dzieci do aktywnego udziału.

               Przybycie Mikołaja z prezentami było punktem kulminacyjnym choinki. Dzieci zostały obdarowane atrakcyjnymi paczkami, bardziej odważne przy tej okazji mogły popisać się znajomością wierszy lub piosenek o tematyce świątecznej.

               Około godziny 13 zabawa choinkowa dobiegła końca.

               Organizatorem imprezy byli Dyrektor, Rada Rodziców,  Samorząd Uczniowski i Rada Pedagogiczna  z panią Moniką Szczypską jako osobą odpowiedzialną za całość przygotowań.

              Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i sprawne przeprowadzenie zabawy choinkowej, a uczniom życzymy bezpiecznych, udanych ferii!

            zdjęcia

          • Konkurs ortograficzny

          •  

            13 stycznia 2023r odbył się szkolny konkurs ortograficzny. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas IV-VIII. Eliminacje klasowe przebiegały w dwóch grupach wiekowych. Uczniowie pisali dyktando, którego motywem przewodnim była twórczość Janusza Korczaka. W poszczególnych klasach wygrały następujące osoby:

            klasa 4 Karolina Janicka i Zuzanna Chlewicka;

            klasa 5 Małgorzata Grzywna, Jakub Szczepański;

            klasa 6 Karina Kunkowska, Aniela Skolimowska;

            klasa 7 Antonina Tarnowska, Natalia Gałęza;

            klasa 8 Maciej Wierciński, Aleksander Lewicki.

            Finał szkolny Konkursu Ortograficznego miał miejsce  18 stycznia 2023r.

            Zwycięzcami zostali:
            w grupie młodszej

            1. Małgorzata Grzywna
            2. Karina Kunkowska
            3. Karolina Janicka


            w grupie starszej
            1. Aleksander Lewicki.
            2. Maciej Wierciński
            3. Sara Bartoszewska

            Gratulujemy zwycięzcom!

            Organizatorzy:
            Piotr Przyczyna,
            Sławomir Cieplicki

          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM – BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

          • Nasi najmłodsi uczniowie z klas 1-3 oraz uczniowie klasy 5 w ramach przygotowań do ferii zimowych w dniu 16 stycznia 2023r. spotkali się z funkcjonariuszem policji  mł. asp. Patrykiem Pełszykiem, z Komisariatu Policji w Zalewie.

            Ferie to czas odprężenia i relaksu, czas beztroskich zabaw. W trosce o ich bezpieczeństwo przybyły do naszej szkoły zaproszony gość przypomniał zasady poruszania się po drodze oraz sposoby obrony przed atakiem groźnego psa. Uczniowie usłyszeli przestrogi mające na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z zabaw w miejscach niedozwolonych. Policjant przypomniał o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni, zbliżania się do nieznajomych osób. Doradzał jak bezpiecznie jeździć na rowerze, hulajnodze i quadzie. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały wiele pytań. Na zakończenie spotkania maluchy wraz z zaproszonym gościem stanęły do pamiątkowego zdjęcia. Podziękowały brawami za poświęcony czas i dobre rady na zimowe wypady. Nasi uczniowie otrzymali również odblaski.

            Na zakończenie spotkania, w ramach orientacji zawodowej dla najmłodszych, pan Patryk Pełszyk opowiedział o pracy policjantów .

            Zajęcia z profilaktyki są jednym z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego naszej szkoły. Spotkanie zostało przeprowadzone we współpracy pedagoga szkolnego z Posterunkiem Policji w Zalewie.   Bardzo dziękujemy!


             

            Informację przygotowała

            Anna Rachwał – pedagog szkolny


             

          • Zajęcia sportowe w czasie ferii zimowych

          • Zapraszamy uczniów Szkoły Podstawowej w Borecznie na zajęcia sportowe, które odbywać się będą w pierwszym tygodniu ferii zimowych na hali sportowej w naszej szkole.

            Harmonogram:

            23.01.2023 godzina 10.00-14.00
            24.01.2023 godzina 10.00-14.00

            25.01.2023 godzina 10.00-14.00
            26.01.2023 godzina 10.00-14.00
            27.01.2023 godzina 10.00-14.00

          • Dzień Babci i Dzień Dziadka

          • Babcia i Dziadek to słowa kojarzące się każdemu z nas z najlepszymi uczuciami: ciepłem, miłością i dobrem.

            W dniu 13 stycznia 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowana przez najmłodszych uczniów z klas 0-3.

            Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali piękny program artystyczny, aby podziękować babciom i dziadkom za dobro oraz wyrazić swoją miłość. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, pięknie tańczyły, rodzice zaś zadbali o słodki poczęstunek dla gości.

            Występ najmłodszych wprawił wszystkich w radosny nastrój, na niektórych twarzach pojawiły się łzy wzruszenia. Wnuczęta zostały nagrodzone gromkimi brawami, po czym udały się do swoich babć i dziadków z laurkami.

            Wysoka frekwencja zaproszonych gości oraz usmiech i radość , które towarzyszyły tej wyjątkowej uroczystości dały wyraz tego, jak ważne są takie chwile w życiu.

            Mamy nadzieję, że ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci oraz dziadków.

             

            Piękną dekorację sali przygotowała pani Iwona Bartoszewska, nad oprawą muzyczną czuwał pan Robert Jędrzejak. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które wykonała pani Monika Szczypska.

             

            Maria Potorska

            Danuta Gradys

            Magdalena Szymańska

            zdjęcia

          • Kolędowanie

          • Kolędowanie 2022 r.

            22 grudnia 2022r odbyło się szkolne spotkanie opłatkowe. Pod opieką wychowawców i przy wielkim wsparciu rodziców uczniowie przygotowali w klasach tradycyjny  polski stół wigilijny. Był biały obrus, sianko, opłatek i 12 postnych, wigilijnych potraw.

            Potem wszyscy przyszli do sali gimnastycznej. Uczniowie pod kierunkiem Anny Cieplickiej przedstawili jasełka bożonarodzeniowe. Jak głosi legenda ten zwyczaj zainicjował przed wiekami święty Franciszek.

            Po przedstawieniu zgromadzeni zaśpiewali wspólnie kolędy  i pastorałki przy akompaniamencie szkolnej grupy muzycznej.

             Dziękujemy wszystkim pracownikom Szkoły, uczniom i Rodzicom za życzliwość i wsparcie w trakcie żmudnych przygotowań  do tego występu. Wszystkim, za każdy gest dobrej woli i życzliwość, bardzo serdecznie dziękujemy  i życzymy dobrych, Radosnych Świąt Bożego Narodzeni

             

             

          • Z wizytą w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Iławie

          • „Pies jest jedyną istotą na świecie,
            która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie"


            /Josh Billings /

                   

             

                     Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami I. Bartoszewską i A. Rachwał  dnia 09. 12. 2022 odwiedził schronisko dla bezdomnych zwierząt w Iławie. Doświadczeni pracownicy opowiedzieli nam o funkcjonowaniu schroniska, co się zmieniło od naszego ostatniego pobytu.

            Uczestnicy wycieczki mogli wyprowadzić pieski na spacer i dać im chwilę radości. Po wizycie zajechaliśmy nad jezioro Jeziorak, gdzie spacerowaliśmy deptakiem i podziwialiśmy piękno zimowej przyrody.

            Głównym celem spotkania było kształtowanie u uczniów właściwego postępowania ze zwierzętami, a także kształtowanie postawy szacunku i empatii wobec zwierząt. Wycieczkę poprzedziła szkolna akcja zbiórki darów dla zwierząt  ze schroniska, za którą bardzo dziękuję.

             

             

            I. Bartoszewska opiekun SU

          • Szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy

          •     Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Morągu w dniu 9 grudnia 2022 r. skierował do naszej szkoły ratownika PCK p. Beatę Jadeszko w celu przeprowadzenia szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkoleniem objęci zostali uczniowie klas I, III i VIII.

                Uczniowie oprócz wiedzy teoretycznej mogli w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę. Ćwiczyli bandażowanie, układanie w pozycji bezpiecznej, zabezpieczanie przed utratą ciepła, postępowanie przy omdleniu oraz resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie.
            Na zakończenie zajęć otrzymali bandaże, rękawiczki jednorazowe oraz maseczkę do sztucznego oddychania. Wszyscy zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

            Danuta Gradys
            opiekun SK PCK

          • Andrzejki w klasach I-III

          • 29 listopada odbyły się Andrzejki dla klas 1-3.

            Każda klasa przygotowała ciekawe wróżby, dekoracje sal, uczniowie przebrali się w stroje nawiązujące do imprezy andrzejkowej.

            Na początku wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali opowiadania o wróżbach andrzejkowych. Dzięki temu dzieci dowiedziały się skąd pochodzi tradycja andrzejek oraz  czym były dawniej katarzynki a czym andrzejki. Następnie w każdej klasie, w mniejszych grupach przeprowadzono różnorodne wróżby np. wróżbę z butami, losowanie kartek z imionami, odkrywanie kart przepowiedni itp. Dopełnieniem wesołych wróżb były wspólne zabawy przy muzyce oraz tańce.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

             Maria Potorska

            Danuta Gradys

          • Zabawa andrzejkowa

          •    Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem pozarzeczywistym.

              Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi tego co ich spotka, gromadzili się kilka dni wcześniej  - w wigilię św. Katarzyny.

               W naszej szkole 24.11.2022r. w godzinach od 16:00 – 18:30 odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i nieco starszą.  Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, przygotowali wróżby. Każda klasa miała coś ciekawego do zaoferowania; były ciasteczka z wróżbą, drzewo życzeń, serduszka z imionami, losy z przepowiednią. Zabawę uświetniły, przeboje współczesnej muzyki. Piękne wróżki z magiczną kulą przepowiadały przyszłość. Symbole wiedzy, lampiony, kadzidełka, stare księgi, kolorowe światełka dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie bawili się przy skocznej muzyce, kilkukrotnie brawurowo wykonali taniec ,,belgijka”, który fantastycznie łączył rozbawione dzieci.

               Zabawy, radości, uśmiechu było wiele i uczniowie z utęsknieniem czekają już na następny bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domu pełni wiary, że spełni im się to, co dobrego wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

               Bardzo dziękuję wychowawcom, uczniom, S.U., personelowi za pomoc w przygotowaniu zabawy andrzejkowej.

            zdjęcia

            I.Bartoszewska