12 czerwca 2017r grupa uczniów z klas IV-VI SP Boreczno wyjechała na wycieczkę szkolną do Olsztyna.
Najpierw odwiedziliśmy Olsztynek. Tutaj przewidziana była zajęcia plastyczne pod pod opieką pracowników Skansenu pt. "Nie święci garnki lepią". Uczniowie wykonali z gliny naczynia według własnych pomysłów. Swe dzieła po wyschnięciu mogli zabrać ze sobą.
Następnie zwiedziliśmy obiekty Muzeum Budownictwa Ludowego: drewniane chaty kryte strzechą i ich wyposażenie, szkołę, kościół, gospodę i wiatraki. Po zwiedzaniu dzieci mogły kupić pamiątki.
Jednym z celów naszej wycieczki było odwiedzenie miejsc upamiętnienień ofiar wojen: cmentarz żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej i ofiar Stalagu IB z czasów II wojny światowej, położony w Sudwie pod Olsztynkiem.
Po krótkiej chwili zadumy wsiedliśmy do naszego autokaru prowadzonego przez bardzo uprzejmego kierowcę z firmy „Kris-Bus” z Iławy. Dzięki niemu odbyliśmy bezpiecznie kolejny etap podróży tym razem do Olsztyna. Po drodze widać było jak zmienia się stan naszych dróg. Na całym odcinku z Olsztyna do Olsztynka trwa gigantyczna przebudowa. Mimo korków drogowych dotarliśmy na czas do Olsztyńskiego Planetarium. Tutaj uczniowie wzięli udział w seansie „Nasz Wszechświat”. Odbyliśmy „kosmiczna podróż, którą zaczęliśmy w najbliższym otoczeniu Ziemi odwiedzając obiekty Układu Słonecznego, aby następnie udać się dalej, do obszarów, w których rodzą się i umierają gwiazdy i jeszcze dalej aż poza krańce Drogi Mlecznej w bezkresne przestrzenie oddzielające gwiezdne wyspy – obce galaktyki. Jednocześnie uczestniczyliśmy w swoistej podróży w czasie od mitów i teorii starożytnych greckich astronomów, aż po kształtujące naszą wiedzę o Wszechświecie obrazy rejestrowane przez największe współczesne teleskopy”. Po zakończeniu seansu pokazującego nocne niebo, piękne i tajemnicze; nieco oszołomieni niecodziennymi wrażeniami obejrzeliśmy wystawę w holu Planetarium, zrobiliśmy kilka zdjęć i przeszliśmy do autokaru. Nieco już zmęczeni zregenerowaliśmy siły w restauracji McDonald’s na Plac Franklina Roosevelta. Tutaj każdy zamawiał sobie posiłek według własnych upodobań i smaków. Następnie pokrzepieni fizycznie wyruszyliśmy do Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach pod Olsztynem aby odbyć niecodzienną lekcję przyrody. Pod kierunkiem pana Roberta Jędrzejaka rozpoznawaliśmy gatunki roślin różnych ekosystemów. Obejrzeliśmy Lapidarium geologiczne, czyli kolekcję kamieni i głazów narzutowych z terenu Warmii i Mazur. Mieliśmy okazję poznać „Dział flory polskiej”, jedną z najpiękniejszych i najliczniejszych kolekcji drzew i krzewów rodzimych występujących w Polsce, „Część kolekcyjną”, oraz dział „Las naturalny” z wiekowymi egzemplarzami drzew pomnikowych. Najnowszym działem Leśnego Arboretum Warmii i Mazur jest Izba Edukacyjna. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy eksponaty historyczne związane z pracą leśników, wystawę geologiczną oraz kącik przyrodniczy ukazujący piękno warmińskich lasów. Po zwiedzaniu była krótka chwila na relaks na obiektach placu rekreacyjno-sportowego.
Kolejny etap to Gietrzwałd a w nim Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Nasza wizyta przypadła w roku, w którym przypada 140 rocznica objawień. Pod kierunkiem pani Anny Cieplickiej zwiedziliśmy Bazylikę, byliśmy przy cudownym źródełku, odbyliśmy pieszą wędrówkę wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej. Nasza wycieczka stała się zatem uzupełnieniem lekcji religii i okazją do głębszych przeżyć duchowych.
W drodze powrotnej, w Miłomłynie mogliśmy jeszcze zobaczyć pomnik Inki, bohaterskiej dziewczyny, która stała się symbolem Żołnierzy Wyklętych.
Zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy do domów około godziny 20.00, dzięki uprzejmości naszego kierowcy, który odwoził uczestników wycieczki do miejsc zamieszkania.