Trening Kompetencji Kluczowych w „Kaczym Bagnie”
W dniach 26-28 kwietnia 2019r. uczniowie naszej szkoły z klas I-VI uczestniczyli w Treningu Kompetencji Kluczowych w ośrodku Kacze Bagno. Jest to „Miejsce Inicjatyw Pozytywnych” stworzone głównie z myślą o młodych ludziach, które działa na rzecz każdej grupy społecznej i wiekowej. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu „EduStarter – inspiracje, kompetencje, rozwój” i był dla uczestników całkowicie bezpłatny.
Uczniowie uczestniczyli w wielu interesujących zajęciach, m.in. teatralnych, grze na bębnach afrykańskich, tańcu z ogniem, chodzili na szczudłach, piekli chleb, strzelali z łuku, uczyli się podstaw garncarstwa i wielu innych. Były również dyżury w kuchni, wspólne spanie w wielkiej sali, a przede wszystkim zabawa i integracja dzieci. Opiekunami podczas wyjazdu byli A. Cieplicka, S Gawryś , M. Szymańska i R. Jędrzejak.
Warsztaty- pieczenie chleba
Dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach, które poświęcone były wypiekaniu chleba. Była to fantastyczna przygoda, gdyż dzieci pierwszy raz wcieliły się w rolę piekarzy. Pieczenie chleba poprzedzone było omówieniem historyjki pt,, Od ziarenka do bochenka" dzięki której dzieci poznały etapy rozwoju i wzrostu ziarna oraz proces pieczenia chleba. Po uprzednim umyciu rąk dzieci z wielką ochotą zabrały się do pracy. Starannie ,,wyrobiły" ciasto, nadały kształt swoim chlebkom i pięknie udekorowały je ziarnami. Zapach upieczonego chleba unosił się w całej pracowni. Zajęcia kulinarne sprawiły wiele radości naszym małym piekarzom. Upieczone chlebki uczestnicy warsztatów zjedli na kolację.
Warsztaty- taniec z ogniem
Taniec z ogniem to nowa forma ekspresji zdobywająca wielu zwolenników. Taniec ognia łączy w sobie płynność ruchów z wyrazistą symboliką ognia. Ze względu na fakt, że warsztaty łączą się z niebezpieczeństwem jakim jest ogień – początkowa nauka tańca z ogniem i manewry na przedmiotach odbywały się bez płomieni. Podczas warsztatów stopniowo i bez stresu uczestnicy oswajali się z ogniem oraz poznawali wszystkie podstawowe techniki kręcenia płonącymi przedmiotami między innymi poikami i kijami. Uczyli się również zasad bezpieczeństwa. Warsztaty zakończyły się wspólnym pokazem wszystkich uczestników zajęć tworząc Teatr Ognia. Dzięki warsztatom Tańca z ogniem uczestnicy nauczyli się manipulacji płonącymi przedmiotami głównie poikami, poprawili swoją koordynację ruchową oraz nabrali pewności siebie i odwagi.
Warsztaty ceramiczne
Uczniowie uczestniczyli z warsztatach ceramicznych. Pani prowadząca warsztaty opowiedziała bardzo ciekawe rzeczy na temat obróbki i wypalania gliny. Następnie uczestnicy zamienili się w prawdziwych artystów. Z bezkształtnych kawałków gliny powstały małe arcydzieła – kubki, filiżanki, miseczki, wazoniki. Okazało się, że lepienie z gliny to nie tylko świetna zabawa, ale też okazja do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Praca z gliną rozwija zdolności manualne i poprawia koordynację ruchową, uczy cierpliwości, planowania i bardzo rozwija wyobraźnię oraz kreatywność. Dostarcza wielu pozytywnych emocji i może być początkiem nowej pasji.
Warsztaty szczudlarskie
Warsztaty szczudlarskie były podstawowym kursem chodzenia na szczudłach. Instruktorzy krok po kroku pokazywali co należy robić, by szybko i bezpiecznie opanować tę umiejętność. Uczestnicy mieli założone ochraniacze na nadgarstki i kaski na głowach. Pierwsze kroki stawiali przy instruktorach, a potem ćwiczyli przy rozpiętych wysoko linach. Po kilkudziesięciu minutach ćwiczeń większość osób chodziła już samodzielnie. Warsztaty szczudlarskie to niesamowite emocje, to nie tylko nauka koncentracji uwagi, odpowiedzialności czy przełamywania własnych lęków, ale także wzrost pewności siebie i niezwykła zabawa.
Warsztaty gry na afrykańskich bębnach
W trakcie zajęć nasi podopieczni mieli możliwość popróbować swych sił w grze na oryginalnych instrumentach perkusyjnych rodem z Afryki. Rytm jest nieodmiennym elementem naszego życia jak chociażby bicie serca. Prowadzący zajęcia przedstawił budowę bębnów pochodzących z różnych krajów np. z Ghany. Zademonstrował technikę gry na bębnie. Potem uczestnicy mogli zacząć naukę. Każdy na początek wybijał rytmicznie swoje imię, później trochę bardziej skomplikowane powiedzenia typu: „kipi kasza kipi groch”, od indywidualnych ćwiczeń przeszliśmy do gry zespołowej. Ku naszemu zdumieniu po kilkudziesięciu minutach uzyskaliśmy całkiem niezłe efekty gry przypominającej kanony. Na zakończenie wykonany został wspólny koncert młodych perkusistów. Po zakończeniu zajęć w wolnych chwilach niektórzy mogli utrwalać swoje umiejętności, ponieważ bębny były wciąż dostępne dla wytrwałych melomanów.
Warsztaty teatralne
Kolejne zajęcia służyły rozbudzaniu kompetencji teatralnych. W ich trakcie uczniowie zaczynali od zabaw ruchowych. Za pomocą gestów, mimiki, układu ciała przedstawiali różne przedmioty codziennego użytku: mikser, pralka. Później przystąpili do zadań związanych z konkretnym tematem. W atrakcyjnej formie tworzyli detale z których grupa pod kierunkiem prowadzącego utworzyła scenariusz przyszłego widowiska. Zespół podzielony na grupy przystąpił do konkretnej realizacji sztuki według stworzonego przed chwilą scenariusza. Trzeba powiedzieć, że grupa wykazała się dużą kreatywnością i konsekwencją w tworzeniu swego widowiska teatralnego. Poszczególne grupy teatralne nagrodzone zostały gromkimi brawami entuzjastycznej widowni.
Warsztaty plastyczne filcowania
Dzieci poznały technikę obróbki wełny prostą i skuteczną metodą tworzenia filcu. Postępując zgodnie z poleceniami pani prowadzącej wykonano szereg oryginalnych filcowych bransolet na rękę. Wszyscy mogli później swe dzieła nosić z dumą i prezentować kolegom.
Po zakończeniu zajęć uczestnicy i prowadzący zajęcia dokonali podsumowania pobytu. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną. Spotkanie w „miejscu inicjatyw pozytywnych” wzbogaciło uczestników i pozwoli zapewne na rozwijanie nowych umiejętności w przyszłym uczniowskim życiu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii Wyjazd do Kaczego Bagna.