Uczennica klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Borecznie Martyna Sostek zajęła III miejsce w konkursie wokalnym "Lubię śpiewać polskie piosenki". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Program edukacyjny "Polska moja Ojczyzna"
W środę 9 maja 2018r uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej w Borecznie uczestniczyli w programie "Polska moja Ojczyzna". W bardzo przystępny i dla dzieci atrakcyjny sposób utrwalali wiadomości dotyczące polskich symboli narodowych, geografii i historii. Uczniowie wykazali się aktywnością i sporą wiedzą o Polsce. Bezbłędnie śpiewali hymn i recytowali "Katechizm polskiego dziecka", mimo że czynili to bez wcześniejszego przygotowania. W drugiej części wszyscy chętni mogli skorzystać z okazji aby zrobić sobie zdjęcia w mundurach polskich żołnierzy, sanitariuszek, powstańców.
Była to kolejna lekcja patriotyzmu w roku obchodów stulecia niepodległości.
Relacja fotograficzna: Mały Patriota
"Wiosna nie tylko zielona"
Gimnazjaliści oraz uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej wzięli udział w konkursie plastycznym "WIOSNA NIE JEST TYLKO ZIELONA" zorganizowanym przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Zalewie. Warunkiem udziału było namalowanie pracy we wszystkich barwach z wyjatkiem zieleni. Dwie nasze uczennice zajęły wysokie miejsca:
Dominika Gałęza II miejsce w kategorii gimnazjum Dominika.pdf
Kaja Makar III miejsce również w kategorii gimnazjumWszystkim Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i gratulujemy wspaniałych pomysłów w orginalnym ujęciu wiosny.
Zachęcamy do udziału w kolejnym, ogólnopolskim konkursie plastycznym "Ratujemy klimat". Wiecej informacji na stronie internetowej www.oczamimlodych.pl oraz u A. Cieplickiej, nauczyciela plastyki
Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
Dnia 26 kwietnia odbył się uroczysty apel upamiętniający 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja przygotowany przez Annę Rachwał oraz Piotra Przyczynę . Wszystkich zebranych serdecznie powitał dyrektor Zespołu Szkół w Borecznie pan Ryszard Zakrzewski, który podkreślił fakt, że ta uroczystość wpisuje się w rocznicowe obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uczniowie klas gimnazjum i szkoły podstawowej zaprezentowali szkic historyczny, w którym przedstawili genezę i najważniejsze cele tego doniosłego dla Polaków dokumentu. Przedstawiona żywa lekcja historii przybliżyła przełomowe fakty związane z uchwaleniem pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji. W ten sposób uczniowie wzbogacili wiedzę historyczną młodszych kolegów i koleżanek.
Patriotyczna akademia rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Państwowego Hymnu. Szczególnie wzruszjącym momentem byla recytacja wiersza Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka" w wykonaniu uczennicy klasy drugiej SP Antoniny Tarnowskiej. Godnym podkreślenia jest fakt, że młoda recytatorka ubrana była w piękny, tradycyjny, krakowski strój podkreślający narodowy charakter uroczystości. Następnie starsi uczniowie przedstawili krótki wykład historyczny, wzbogacony wierszami i piosenkami patriotycznymi oraz prezentacją graficzną obrazującą twórców i treść Ustawy Zasadniczej.
Nasi wychowankowie mieli okazję błysnąć swym kunsztem recytatorskim i muzycznym. Na wyróżnienie zasługuje również uczennica klasy 7SP Martyna Sostek, która popisowo wykonała utwór pt. "Ojczyzno ma".
Szkolną uroczystość zaszczycił swą obecnością pan Marek Żyliński, burmistrz miasta i gminy Zalewo, który podziękował młodzieży za wzruszający występ oraz nauczycielom za wkład pracy w przygotowanie wychowanków.
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Literaturze
W piątek 27 kwietnia 2018 roku w Starostwie Powiatowym w Iławie odbył się finał Konkursu Wiedzy o Literaturze pt. „Przepowiednia wolności. Śladami Wielkiego Królestwa”. Konkurs dotyczył znajomości treści powieści Doroty Terakowskiej „Córka czarownic”. Etap szkolny wyłonił dwie drużyny:
klasy VI-VII szkoły podstawowej
- Kinga Grochowska
- Agata Janicka
- Zuzanna Mariańska
Klasy II-III gimnazjum
- Kaja Makar
- Emilia Markiewicz
- Ilona Zagrobelna
Po dogrywce dziewczęta z naszego gimnazjum zajęły bardzo dobre czwarte miejsce. Tym samym pokonały czternaście zespołów reprezentujących szkoły z całego powiatu iławskiego. Finalistki konkursu wykazały się wnikliwą, szczegółową i precyzyjną wiedzą z lektury. Pani Borkowska, która objęła pieczę nad uczennicami przygotowującymi się do konkursu, podkreśla, że jest zadowolona z wyniku dziewcząt. Pewien niedosyt, który zawsze towarzyszy zdobywcom czwartego miejsca, uczniowie zaspokoją już jesienią podczas kolejnych zmagań w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Literaturze.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii Powiatowy Konkurs Wiedzy o Literaturze.
Konkurs Recytatorski pod hasłem „Spotkania z poezją”
Dnia 27 kwietnia 2018 roku w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Zalewie odbyły się po raz XXXVI eliminacje do Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowały laureatki etapu szkolnego:
Antonina Tarnowska (klasa II, wychowawczyni – pani Danuta Gradys)
Sara Bartoszewska (klasa III, wychowawczyni – pani Maria Potorska)
Natalia Cieplicka i Wiktoria Dąbkowska (klasa V, wychowawczyni – pani Kamila Borkowska)
W wydarzeniu w Zalewie wzięło udział aż 21 uczniów z całej gminy. Jury w składzie: Fryderyka Małachowska - Dyrektor M-GCK w Zalewie, Irena Kupczyńska – wieloletnia bibliotekarka M-GBP w Zalewie oraz Hanna Bobek – mgr filologii polskiej, miało niełatwy orzech do zgryzienia, gdyż wszyscy uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom. Komisja jednak wyłoniła najlepszych. Mamy wśród nich uczennicę Zespołu Szkół w Borecznie. Brawo, Tosiu! Antonina Tarnowska będzie reprezentowała Gminę Zalewo w eliminacjach rejonowych, które odbędą się 18 maja 2018 roku w Kinoteatrze w Iławie. Będziemy trzymać kciuki za naszą utalentowaną, młodą koleżankę. Dziękujemy wychowawcom i szkolnemu logopedzie, pani Teresie Jakubiec, za rzetelne i profesjonalne przygotowanie dziewcząt do występu, a także wszystkim dzieciom, które wzięły udział w szkolnym konkursie recytatorskim. Zapraszamy w przyszłym roku. Znów będziemy się bawić swoim głosem i poezją.
Zdjęcia z wydarzenia wkrótce będzie można obejrzeć w galerii.
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty
26 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy III zmierzyli się z Ogólnopolskim Sprawdzianem Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. To już 11. edycja sprawdzianu, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły. W tym roku próbę te podjęli uczniowie z klasy p. Marii Potorskiej.
Sprawdzian składał się z dwóch części, języka polskiego i matematyki, i był podsumowaniem osiągnięć uczniów w klasach I-III edukacji wczesnoszkolnej. Analiza wyników pozwoli nauczycielowi sformułować ocenę opisową oraz wnioski do dalszej pracy z uczniami na kolejnym etapie edukacyjnym
Wycieczka do Olsztyna
Dnia 25.04.2018r. dzieci z klas 0-I wraz z opiekunami: M. Szymańską i S. Gawryś uczestniczyły w wycieczce do Olsztyna. Głównym celem wycieczki była wizyta w multikinie. Wszystkie dzieci z zainteresowaniem obejrzały bajkę pt. „ Piotruś królik”. Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w kinie. Droga powrotna do szkoły minęła w miłej i radosnej atmosferze z jednym przystankiem na posiłek - w McDonaldzie w Ostródzie. Przed szkołą na dzieci czekali stęsknieni rodzice. To był bardzo dobry dzień, pełen atrakcji i miłych wrażeń.
Czerwone krzesło - niezwykła lekcja plastyki
Niezwykła lekcja plastyki miała miejsce 25 kwietnia 2018 roku. Najpierw uczniowie klasy V zabawili się w szkolnych tropicieli magii i znaleźli stare, nikomu niepotrzebne, zniszczone, drewniane krzesło. Następnie tchnęli w nie życie, malując je na czerwono, by stało się jedyne w swoim rodzaju. Uczniowie chcieli, by nabrało czarodziejskiej mocy, jak magiczne krzesło z powieści Andrzeja Maleszki. Na lekcji języka polskiego dzieci napisały instrukcję obsługi tego magicznego przedmiotu, a później wszyscy, którzy mieli na to ochotę, testowali moc czerwonego krzesła. Można jeszcze spróbować spełnić swe marzenia, zasiadając na magicznym krześle, które obecnie ustawione jest w sali polonistycznej. Serdecznie zapraszamy, choć już wiadomo, że niektóre życzenia bywają dość kontrowersyjne!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii Czerwone krzesło - niezwykła lekcja plastyki
"Dzień sałatkowy"
W piątek 27.04.2018r na długiej przerwie uczniowie pod kierunkiem pani Moniki Szczypskiej zorganizowali "Dzień sałatkowy" promujący zdrowe odżywianie. Wszyscy chętni delektowali się specjałami zdrowej kuchni. Do akcji włączyła sie cała społeczność szkolna. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy włączyli się w naszą akcję.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia w galerii dzień sałatkowy.
Egzaminy
W dniach 18, 19, 20 kwietnia uczniowie klasy III Gimnazjum przystępują do egzaminu podobnie jak ponad 349 000 uczniów z całej Polski. 18 kwietnia br. uczniowie piszą egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. W drugim dniu, 19 kwietnia, młodzież rozwiązywać będzie zadania z biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki. Z kolei piątek to zmagania z językiem obcym. U nas w szkole gimnazjaliści zmierzą się z testem z języka niemieckiego i języka angielskiego. Życzymy powodzenia!
Wyniki dostępne będą 15 czerwca i stanowić będą jedno z kryteriów przyjęcia do szkoły sredniej.
"Śpiąca Królewna"
W piątek 13 kwietnia 2018r w świetlicy szkolnej miała miejsce realizacja projektu edukacyjnego z plastyki. Uczniowie klasy siódmej pod kierunkiem pani Anny Cieplickiej przygotowali widowisko teatralne „Śpiąca królewna”. Wykonali piękne dekoracje, kostiumy i rekwizyty. Wyuczyli się swych ról na pamięć i zaprezentowali się zgromadzonej widowni, którą stanowili uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej. Spektakl wzbudził szczere zainteresowanie młodych widzów i gorący aplauz na zakończenie.
Uczniowie klasy siódmej uczyli się trudnej sztuki współpracy w grupie. Cel został osiągnięty, a przy okazji zainteresowano młodą publiczność tematyką baśniową i czytelnictwem.
Oto obsada aktorska:
Król -Wojciech Mazanowski
Królowa - Martyna Sostek
Królewna - Weronika Burlińska
Rycerz - Wojcech Komosiński
Dobra Wróżka Melodia - Zuzanna Mariańska
Zła Wróżka Odelia - Agata Janicka
Flora - Monika Bojarun
Aura - Kinga Grochowska
Dworzanin Mateusz Liwenda
Kucharz - Patryk Brodowski
Kuchcik I - Konrad Hofman
Kuchcik II- Maciej Łąka
Narrator - Ilona Zagrobelna
Staruszka Kamila Mielniczek
Przedstawienie profilaktyczne
13 kwietnia 2018 r. uczniowie klas I-III szkoły podstawowej obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. "Uratujmy krainę baśni" w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego z Białegostoku. Przedstawienie miało na celu zachęcić dzieci do czytania książek.
Główny bohater, chłopiec - fan gier komputerowych, przestał czytać książki. Czytanie uważał za nudne zajęcie. Za sprawą dobrej wróżki odkrył, że książki mogą być interesujące a kraina baśni dostarcza wielu wrażeń. Dzięki temu spotkaniu chłopiec zmienił się i na nowo polubił czytanie. Na zakończenie zachęcił zebrane dzieci do czytania i odkrywania świata poprzez książki.
Narodowy Dzień Pamięci o Zbrodni Katyńskiej
W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci o Zbrodni Katyńskiej uczniowie klasy VI b pod opieką p. Doroty Julluk i p. Teresy Jakubiec przygotowali okolicznościową gazetkę, upamiętniającą ofiary ludobójstwa dokonanego na polskich oficerach przez Rosjan w 1940 r. Gazetke można obejrzeć na szkolnym korytarzu.Więcej naszych działań w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości można obejrzeć w zakładce Rok dla Niepodległej.
"Narkomanka" - przedstawienie teatralne
5 kwietnia 2018 r. uczniowie klas VII oraz II i III gimnazjum mieli okazję obejrzeć w Miejsko-gminnym Centrum Kultury w Zalewie monodram „Narkomanka” w wykonaniu Anny Samusionek. Scenariusz przedstawienia, oparty na przeżyciach i utworach Barbary Rosiek, opowiada o trudnej walce bohaterki z narkomanią. Młodzież była pod dużym wrażeniem spektaklu w reżyserii Joanny Orzeszkowskiej.
Oprawę muzyczną do przedstawienia zapewnił Janusz „YANINA” Iwański, polski muzyk jazzowy i rockowy.
*Zdjęcia pochodzą ze strony zalewo.pl.
Konkurs plastyczny: Palmy i Pisanki Wielkanocne"
Wielu uczniów klas IV-VII Szkoły Podstawowej brało udział w organizowanym przez MGCK w Zalewie konkursie na najpiękniejszą palmę i pisankę wielkanocną. Najlepsze prace zostały wysłane do Zalewa. Wśród laureatów znalazła się Dominika Zagrobelna, która zajęła II miejsce za palmę wielkanocną. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
„Mamo, tato, wolę wodę!” - podsumowanie
Program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę!” jest prowadzony przez Żywiec Zdrój nieprzerwanie od 2009 roku przy wsparciu Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Matki i Dziecka. Jego celem jest edukowanie dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska.
W roku szkolnym 2017/2018 Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Borecznie brał udział w programie edukacyjnym „Mamo, tato, wolę wodę!”. Przedszkolaki wzięły też udział w konkursie „Święto Wody i Zdrojka”. W ramach programu dzieci zrealizowały trzy scenariusze przysłane od organizatora zajęć:
1. „Witaj Przygodo”
2. „Tam gdzie bije woda”
3. „Tajemnice lasu”
Światowy Dzień Wody w przedszkolu
Dnia 22 marca 2018 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Wody. Z tej okazji dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko.
Dzień ten miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie, rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej oraz uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach muzycznych oraz badawczych, rozwiązywały też zagadki na temat wody. Przedszkolaki ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń.
W formie prezentacji multimedialnej mogły zobaczyć i dowiedzieć się:
- Do czego potrzebna jest woda?
- Kto potrzebuje wody?
- Skąd bierze się woda?
- Stany skupienia wody?
W trakcie przeprowadzonych zajęć dzieci po raz kolejny mogły się spotkać z sympatyczną postacią jaką jest Zdrojek. Dzieci stworzyły piękne portrety Zdrojka.
Podczas zajęć przedszkolaki wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, gotująca się w czajniku, napuszczana do wanny, płynąca w strumyku, deszcz). Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Najwięcej frajdy sprawiła dzieciom grzechotka z butelki oraz kolorowanka wodna. Dużo zadowolenia sprawiały dzieciom zabawy ruchowe takie jak : " Wodne kałuże", " Wodny tor przeszkód" „ Fale na morzu” .
Dzieci wykonały doświadczenia i zabawy badawcze z wodą, w trakcie których określały właściwości, kolor i smak. Poznały możliwości wody jako rozpuszczalnika takich substancji jak cukier i sól itp.. Po zabawach pamiętaliśmy, aby koniecznie uzupełnić wodę w naszym organizmie. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!
Archiwum Aktualności