Uczniowie uczęszczający na kółko konstrukcyjne oraz na zajęcia rewalidacyjne z matematyki 24.09.2019r. wzięli udział w wycieczce do Gdańska do Centrum Hevelianum. Przeżyli tam niezwykłą przygodę – wyprawę „Dookoła Świata”! Tak, to możliwe w Hevelianum, gdzie wszystkie kontynenty zmieściły się na dwóch kondygnacjach dawnych Koszar Schronowych. Wystawa była doskonałą propozycją dla osób ciekawych świata, niezależnie od ich wieku.
Podróżnicy - uczniowie rozpoczęli swoją przygodę od poznania tajemnic wnętrza ziemi, w tym wulkanów i siły wstrząsów sejsmicznych. Kolejna strefa poświęcona była Azji, jej roślinności, barwom i zapachom. Znalazły się tam między innymi regionalne przyprawy, zestaw do nauki jedzenia pałeczkami oraz winda przenosząca na różne wysokości i głębokości. Można było też samodzielnie uformować Himalaje. Kawałek dalej, ale już w strefie Afryki, poza hologramem jednego z największych diamentów, podziwialiśmy zjawisko pustynnej burzy.
Z Afryki nasi uczniowie dotarli do odległej Australii. W tym raju surferów można sprawdzić, jak powstaje fala, poczuć podmuch wiatru o prędkości ponad 120 km/h w specjalnym symulatorze, ale także zobaczyć płonące drzewo. Przy zejściu na niższą kondygnację powiało dla odmiany chłodem, a to za sprawą strefy bieguna południowego. Tutaj na podróżników czekało wielkie igloo, prawdziwy lód oraz.... ukryta góra lodowa. W strefie Antarktydy można było też podziwiać zorzę polarną.
Następnie podróżnicy trafili do Ameryki Południowej. Tu podłoże nagle stało się grząskie. Przyroda przybrała tu groźne oblicze, bo można było spotkać anakondę. Z kolei w Ameryce Północnej, przez którą prowadzi znana droga - Route 66 – można było odkryć potęgę tornado, a przy odrobinie szczęścia także podziwiać wybuch gejzeru!
Podróż „Dookoła Świata" skończyła się w Europie. Dzieci odkrywały tu piękno przyrody naszego kontynentu, ale przede wszystkim poznały jego niezwykłą różnorodność kulturową. Możemy było na przykład usłyszeć wyznanie miłosne w jednym z wielu języków europejskich lub podziwiać swoją twarz na obrazie Leonarda da Vinci.
Kolejnym elementem naszej wizyty w Centrum Hevelianum było planetarium mobilne. Uczniowie poznali odpowiedzi na pytania: Jak na Ziemi znalazły się kosmiczne odłamki? Ile kolorów ma tęcza? Razem z Gwiazdusiem, ciekawskim odkrywcą, rozpoznawały kształty z chmur, poznały historię kosmicznych odłamków i dowiedziały się, dlaczego niekiedy w ciągu dnia może zrobić się ciemno!
Wyjazd na wycieczkę z Projekut "EduStarter - inspiracje, kompetencje, rozwój" był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Podczas wyjazdu uczniowie byli pod opieką nauczycieli: p. Ani Rachwał, p. Magdaleny Szymańskiej oraz p. Teresy Jakubiec. Dziękujemy naszemu kierowcy p. Czesławowi Horbie, za bezpieczną podróż w miłej atmosferze!
Zdjęcia z wycieczki