Zaproszenie na Dzień Babci i Dzień Dziadka
Pamiętamy o powstaniu styczniowym
W dniu 12 stycznia 2024r. odbył się w naszej szkole pokaz historyczny grupy rekonstrukcyjnej o powstaniu styczniowym.Uczniowie mogli powtórzyć sobie wiadomości historyczne, a w szczególności dlaczego Polska była pod zaborami 123 lata oraz w jaki sposób Polacy starali się o odzyskanie niepodległości.Najciekawszym punktem pokazu dla uczniów była możliwość zapoznania się, poprzez wypróbowanie we własnych rękach, z artefaktami historycznymi, takimi jak kosy powstańcze, szable, różnego rodzaju karabiny, pistolety oraz ubiory z epoki, jak czapki rogatywki, chłopskie sukmany oraz suknia żałobna po powstaniu styczniowym.
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską
11 stycznia 2024 r. w MGCK w Zalewie gościła na zaproszenie MOPS w Zalewie pani sędzia Anna Maria Wesołowska, prawniczka, autorka wielu publikacji na temat prawa rodzinnego i ochrony dzieci oraz seniorów.
Podczas spotkania mówiła o wszelkich zagrożeniach współczesnego świata i o tym jak szybko w tej zmieniającej się rzeczywistości, można stać się ofiarą lub sprawcą tych zjawisk; coś co wydaje się być dowcipem, wybrykiem, żartem, może stać się przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności.
Dziękujemy pani Annie Marii Wesołowskiej za wygłoszenie wykładów dla dzieci, rodziców i nauczycieli i pamiętajmy o przekazie eksperymentu "z pętelką" - jeśli chcemy coś zmienić w naszym świecie zacznijmy od siebie!
Anna Rachwał
Jasełka
Coraz bliżej Święta...
Wkroczyliśmy w okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. 18 grudnia 2023 r. o godzinie 10:00 obejrzeliśmy szkolne jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Wystąpiły w nich dzieci z klasy III, IV, VI, VII i VIII pod kierunkiem pani Anny Cieplickiej i Julity Sobolewskiej. Uczniowie w pięknych strojach, zakupionych z inicjatywy Dyrektora Szkoły, z zaangażowaniem wykonali swoje jasełkowe role. Po części artystycznej Dyrektor złożył świąteczne życzenia oraz zaprosił wszystkich obecnych na świąteczny kiermasz. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Było mnóstwo ozdób choinkowych, stroików oraz ciast i ciasteczek wykonanych przez Rodziców. Ponadto można było napić się gorącej herbaty lub lemoniady. Cały dochód z kiermaszu zasili fundusz Rady Rodziców.
Około godziny 12:00 rozpoczęło się wspólne kolędowanie. Dzieci brawurowo wykonały kolędy i pastorałki przy akompaniamencie ks. Radosława Hetnerowskiego i Sławomira Cieplickiego. Wszyscy radośni i syci wrażeń wrócili do domów pamiętając, że coraz bliżej Święta…
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia!
Dyskusyjny Klub Książki
15 grudnia 2023 roku uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach w Bibliotece Publicznej.
Były to kolejne zajęcia Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem temat dotyczył zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Pani Malwina na początku odczytała fragmenty książki, której bohaterem był Święty Mikołaj a właściwie „milion miliardów świętych mikołajów”. Następnie każdy mógł wypowiedzieć się o swoim wymarzonym prezencie oraz o rodzinnych zwyczajach świątecznych. Pani bibliotekarka przygotowała dla dzieci świąteczne pierniczki. Po słodkim poczęstunku wszyscy wspólnie wykonali stroik świąteczny wykorzystując do jego dekoracji kartki ze starych przeznaczonych na makulaturę książek. Dzieci zdecydowały, że stroik zostanie przeznaczony na szkolny kiermasz bożonarodzeniowy.
Na koniec zajęć ucazniowie wypożyczyli do przeczytania książki, podziękowali pani Malwinie za ciekawe zajęcia oraz złożyli życzenia Wesołych Świąt.
M. Potorska
Zajęcia z okularami 3D
W piątek 8 grudnia uczniowie klasy trzeciej w ramach programu Laboratoria Przyszłości uczestniczyli w zajęciach z okularami 3D.
Zajęcia miały na celu przypomnienie do czego służą takie okulary, jak z nich korzystać oraz w jaki sposób mogą uatrakcyjniać lekcje w szkole. Po krótkim omówieniu instrukcji obsługi, dzieci z zainteresowaniem obejrzały ciekawe zdjęcia przyrodnicze, związane z aktualną porą roku oraz z ostatnio realizowanymi tematami z edukacji przyrodniczej i społecznej.
M. Potorska
Zajęcia z Klubu Wiewiórka
W dniach 5 i 7 grudnia 2023 podczas zajęć świetlicowych uczniowie z klas 1-3 uczestniczyli w zajęciach z Klubu Wiewiórka. Temat zajęć „Jak dbać o zęby” był związany z rozpoczynającą się w grudniu akcją fluoryzacji, którą przeprowadza w naszej szkole pielęgniarka szkolna.
Podczas zajęć dzieci przypomniały co trzeba robić, aby mieć piękne, zdrowe zęby. Wszyscy chętnie wymieniali się swoimi doświadczeniami, opowiadali, że systematyczne wizyty u dentysty wcale nie są straszne, a dbanie o higienę jamy ustnej sprzyja zdrowiu całego organizmu.
Na następne zajęcia uczniowie obiecali przynieść legitymację z Klubu Wiewiórka, w której można odnotowywać kolejne wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Opiekun Klubu Wiewiórka
Maria Potorska
Ogłoszenie
Zabawa andrzejkowa w klasach 4-8
Andrzejki to taki dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i fantazji. Z tej okazji 30 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. W tym dniu hol zamienił się w ,,strefę wróżb”. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, czy może jakaś inna niespodzianka? Zabawa taneczna odbywała się na świetlicy szkolnej gdzie wszyscy świetnie się bawili.
Uczniowie z uśmiechem na twarzy wrócili do domu, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić.
Dziękuję nauczycielom za pomoc w organizacji tego miłego wieczoru.
Iwona Bartoszewska
Andrzejki w przedszkolu
Zabawa andrzejkowa klas 1 – 3.
30 listopada na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej w świetlicy szkolnej, udekorowanej przez uczniów klas 4-8 w ramach zajęć świetlicowych, odbyła się zabawa andrzejkowa dla najmłodszych klas. Tradycyjnym wróżbom, jak choćby „But ci powie czy spełni się twoje marzenie”, „Co cię czeka w przyszłości”, czy „Imię przyszłej dziewczyny i przyszłego chłopaka”, towarzyszyły dyskotekowe hity. Na balu nie zabrakło słodkiego poczęstunku.
Wszyscy bawiliśmy się doskonale!Maria Potorska
Danuta Gradys
Bogumiła Worowiec
Dzień Pluszowego Misia
Dzień Życzliwości w Przedszkolu
Dzień życzliwości i pozdrowień
Dzień Życzliwości i Pozdrowień 21 listopada to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, bo dziś na całym świecie świętowany jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea świętowania dnia życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków - jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem - ustanowiono World Hello Day. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Propaguje takie wartości jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Z okazji tego dnia Samorząd uczniowski wraz z opiekunem przygotowała emotki dla uczniów i nauczycieli, miłe słowa na karteczkach na dobry dzień.
Życzymy wszystkim, z którymi przychodzi nam spotykać się na co dzień, wielu powodów do radości, uśmiechu i życzliwości! Bądźmy dla wszystkich życzliwi, a będziemy szczęśliwi! Niech Dzień Życzliwości trwa przez cały rok.
Iwona Bartoszewska
UNICEF DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który jest dniem wyjątkowym bo to rocznica uchwalenia KONWENCJI o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane.
W obchody włączyła się nasza szkoła gdzie w ramach tego dnia oddziały przedszkolne przeprowadziły szereg działań, klasy 1 - 3 uczestniczyły w spotkaniu z pedagogiem podczas którego zostały zapoznane ze swoimi prawami. Obejrzały filmik pt. ”Wszyscy mamy prawa” udostępniony przez UNICEF. Wysłuchały nagrania piosenki „Prawa dziecka”. W klasach 4 -8 została przeprowadzona pogadanka oraz przedstawiony film związany z tematem tego dnia.
Przewodnim kolorem dnia był kolor niebieski – symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie.
Podczas długiej przerwy w holu szkoły rozbrzmiewały piosenki o prawach dzieci, szacunku, marzeniach. Na holu przygotowana została również gazetka z najważniejszymi informacjami o prawach dziecka z UNICEF.
Na koniec wykonano wspólne zdjęcie nauczycieli z uczniami. Dziękujemy za włączenie się w obchody tego miłego dnia!
Anna Rachwał
Pedagog szkolny
Lekcja w bibliotece szkolnej
W poniedziałek 20 listopada 2023 r. uczniowie klasy III zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej, aby uczestniczyć w zajęciach, których celem było zapoznanie z zakupionymi niedawno lekturami szkolnymi.
Podczas zajęć dzieci podawały tytuły książek, które je najbardziej zaciekawiły. Pan Piotr podpowiedział w jakich książkach znajdziemy odpowiedzi na różne pytania oraz jak z pomocą książek można rozwiązać wiele problemów.. Każdy mógł zapisać na tablicy tytuł książki, która go najbardziej zaciekawiła. Następnie wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali przeczytanej przez pana książki pt. „Przygody misia Wojtka, dzielnego żołnierza”. Dzieci dowiedziały się, że jest to książka oparta na faktach autentycznych, podobnie jak lektura „O psie, który jeździł koleją”.
Na koniec wizyty w bibliotece uczniowie wypożyczyli do przeczytania wybraną przez siebie lekturę. Być może przekonają się, że czytanie książek jest dobrym zajęciem na jesienną, deszczową pogodę.
M. Potorska
"Drzwi do książki"
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się akcja 'Drzwi do książki'. Polegała ona na przygotowaniu przez każdą z klas, lapbooka odnoszącego się do wybranej lektury szkolnej. Cudowne dzieła zostały umieszczone na zewnątrz drzwi i dziś w trakcie zajęć z wychowawcami zostały zaprezentowane. Komisja wyłoniła laureatów:
Klasa II zwyciężyła w kategorii klas 1-3, natomiast klasa VI jednogłośnie wygrała w kategorii klas 4-8. Wszyscy wspaniale się spisali, a przede wszystkim zachęcili do przeczytania nowych lektur. Gratulujemy !!!
Cel przedsięwzięcia został zrealizowany i mamy nadzieję, że to wydarzenie na stałe zapisze się w kalendarzu szkolnych imprez. Serdecznie dziękujemy organizatorowi, Panu P. Przyczynie za pomysłową rywalizację międzyklasową, propagującą czytelnictwo.
H.Bobek
75 lat Biblioteki Publicznej w Zalewie
W piątek 17.11.2023 roku uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach w Bibliotece Publicznej w Borecznie. Pani bibliotekarka przygotowała tym razem zajęcia na temat: Ludzie, czyli o tolerancji, wzajemnej akceptacji i szacunku do innych.
Pani Malwina przeczytała uczniom najciekawsze fragmenty książki „ Ludzie”, której autorem jest Peter Spier. Dzieci dowiedziały się, że na świecie żyje około 7 miliardów ludzi, którzy różnią się wyglądem, mówią różnymi językami, mają różne upodobania, inną kulturę, inną religię.
Podczas zajęć uczniowie próbowali odczytać niektóre litery zapisane alfabetem Braillea czy też pokazane w języku migowym. Następnie dzieci stworzyły portret postaci według podanych kodów.
Na koniec wizyty w bibliotece każdy mógł wypożyczyć wybraną lekturę do przeczytania w domu.
Pani bibliotekarka wręczyła dzieciom kolorowe baloniki oraz podziękowanie za piękne laurki wykonane z okazji 75-tych „Urodzin Biblioteki w Zalewie”.
Maria Potorska
Archiwum Aktualności