• Dzień Profilaktyki

        • DZIEŃ PROFILAKTYKI

           

          Pod koniec listopada odbył się w naszej szkole Dzień Profilaktyki. Z tej okazji uczniowie klas I, VI, VII oraz VIII, rodzice, a także nauczyciele wzięli udział w warsztatach profilaktycznych, które poprowadziła Pani Małgorzata Ellwart trener, socjoterapeutka, pedagog z Dialog Centrum Edukacji i Profilaktyki z Krakowa. Tematyka poszczególnych warsztatów profilaktycznych obejmowała:

          • klasa I „CUKIERKI”,
          • klasa VI i VIII „UZALEŻNIENIA BEHAWIORALNE (uzależnienie od nowych technologii: gry komputerowe, telefon komórkowy, Internet)”.
          • klasa VII „DEBATA”.

          Działania profilaktyczne skierowane dla rodziców obejmowały zagadnienia: "Jak nie zgubić dziecka w sieci? Wpływ social mediów i patotreści na dzieci i młodzież".

          Rada pedagogiczna natomiast uczestniczyła w spotkaniu - "Jak sprawić, by uczniowie lepiej przyswajali wiedzę?"

          Zajęcia z profilaktyki są jednym z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego naszej szkoły. Program został przeprowadzony we współpracy pedagoga szkolnego z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zalewie, która sfinansowała warsztaty. Za co bardzo dziękujemy.!

          Krótki opis programów:

          Program profilaktyczny „CUKIERKI” przeznaczony był dla  najmłodszych. Realizowany był  w formie warsztatów. Uczestnikami byli uczniowie z klasy I. Program z zakresu wczesnej profilaktyki uzależnień, przemocy i rozwijania umiejętności życiowych uczniów. Realizowany w oparciu o bajkę profilaktyczną „Cukierki” autorstwa Agnieszki Grzelak. Program o charakterze uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie sytuacjom dysfunkcyjnym w życiu dziecka zanim się pojawią. Z tego punktu widzenia program ma charakter wychowawczy, który ma ogromne znaczenie profilaktyczne.

          Cele programu:

          • przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;
          • umiejętność zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi;
          • rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia;
          • wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie i samooceny;
          • nauka współpracy jako formy ograniczające zachowania agresywnym;
          • kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;
          • nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych;
          • rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

          Spotkanie bardzo podobało się uczniom. Z uwagą słuchały bajki oraz odpowiadały na zadawane pytania.

          Uczniowie klasy VII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych pt. „DEBATA”.

           Celem ogólnym programu było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u naszych uczniów stojących przed progiem inicjacji alkoholowej, zmiana stereotypów oraz zburzenie mitów związanych z alkoholem.

          W programie wykorzystano metody interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego, a były to m. in.:

          • tworzenie klimatu grupy i ustalenia zasad pracy obowiązujących na zajęciach,

          • przekaz wiedzy na temat alkoholu etylowego i historii jego używania,

          • „burza mózgów” na temat korzyści i szkód związanych z używaniem alkoholu,

          • proste scenki dramowe ilustrujące negatywne konsekwencje związane z piciem alkoholu,

          • zabawy dydaktyczne,

          • promowanie zabawy bez alkoholu,

          • praca grup nad „tym co nas może chronić”,

            Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie dowiedzieli się o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych, uświadomili sobie, iż warto promować wartości związane ze zdrowym stylem życia, kształtowali asertywność, która jest niezwykle ważna w sytuacji nacisków środowiskowych (najczęściej w sytuacjach rówieśniczych).

             Uczniowie pozytywnie ocenili udział w programie „Debata”, o czym świadczyły wyniki ewaluacji przeprowadzonej przez realizatora.

            Na zakończenie spotkania prowadząca opowiedziała uczniom o zawodzie psychoterapeuty (specyfika pracy, istotne wymagania i umiejętności, przykładowa ścieżka edukacyjna).

           

          Klasa 6 i 8  natomiast  brała udział w warsztatach mówiących o UZALEŻNIENIACH BEHAWIORALNYCH (uzależnienie od nowych technologii: gry komputerowe, telefon komórkowy, Internet)

          Uzależnienie od gier komputerowych, Internetu staje się bardzo powszechnym problemem społecznym. Bardzo silnie działają na psychikę, m.in. obniżają zdolność koncentracji, powodują nadpobudliwość i zaburzenia lękowe oraz zdolność do abstrakcyjnego myślenia. Natomiast, gdy spędzanie czasu w wirtualnym świecie staje się uzależnieniem, może powodować zatarcie granicy między światem wirtualnym a realnym.   

          Uczniowi mogli uświadomić sobie:

          - ile czasu spędzają przed komputerem,

          - Z czego rezygnują na korzyść czasu spędzonego przed komputerem, ze szczególny uwzględnieniem rezygnacji z kontaktów z rówieśnikami.

          Osoba prowadząca przekazała uczniom informacje nt. skutków zdrowotnych długotrwałej pracy przy komputerze i przyjrzenie się intensywności  swojego kontaktu z Internetem. 

          Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Chętnie podejmowali dyskusję oraz angażowali się w zabawy i ćwiczenia przygotowane przez prowadzącą.

           

           

           

          Notatkę przygotowała

          Anna Rachwał