Z historii SP w Urowie
- Z KRONIKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W UROWIE.
Rok szkolny 1967/68 przyniósł wiele zmian w szkole jak i w życiu środowiska.
Pracę rozpoczynamy w tym roku w nowym gronie pedagogicznym. Przychodzą do naszej szkoły dwie absolwentki Liceum Pedagogicznego w Bartoszycach: kol. Stefania Kopińska i kol. Helena Kur.
Tak więc uczymy w następującym gronie:
· Romuald Ludkiewicz – kierownik szkoły
· Elżbieta Ludkiewicz – nauczycielka
· Stefania Kopińska – nauczycielka· Helena Kur – nauczycielka
Nauczycielka Janina Cabanowska w ubiegłym roku szkolnym została przeniesiona do szkoły 8-klasowej w Szymonowie, natomiast nauczyciel Wiaczesław Chabrowski został przeniesiony do szkoły w Jaśkowie.
W tym roku szkolnym naukę rozpoczyna 79 uczniów. Dnia 4 września na rozpoczęciu roku szkolnego było bardzo uroczyście. Przybyli przedstawiciele władz powiatowych i oświatowych. Wzruszeni i bardzo nieśmiali są pierwszoklasiści. Otrzymują w dniu rozpoczęcia symboliczne ołówki i lizaki. Mimo jesiennych prac wykopkowych panuje ożywiony ruch we wsi.
Na 50 rocznicę WSRP mieszkańcy Urowa oraz władze gromadzkie przygotowują otwarcie Domu Kultury. Tempo prac jest duże. Dom Kultury przybiera coraz bardziej realne kształty. Jednak prace wykończeniowe oraz usuwanie drobnych usterek jest bardzo kłopotliwe i pracochłonne. Już w początkach listopada budowa Domu Kultury jest zakończona. Pozostaje tylko praca wokół obiektu, porządkowanie. Uczniowie oraz całe grono pedagogiczne pracuje przy sprzątaniu terenu. Wywieziono 12 wozów gruzu, cegieł i kamieni i zasypano doły na drodze wiodącej do Murawek. Słowem młodzież szkolna wykonała zarazem dwie i pożyteczne i potrzebne prace. W tym okresie ukazuje się artykuł w „Głosie Olsztyńskim” pt. „Urowianie uparty naród”.kr1.jpg
Mieszkańcy są z tego dumni a i młodzież szkolna jest zadowolona, gdyż i o niej było tam kilka wierszy. W szkole trwają intensywne przygotowania do wielkiego występu.
Wreszcie nadchodzi 12 listopada 1967 roku. Uczniowie klasy siódmej już kilka dni przedtem nazywają ten dzień „Dniem uroczystym”, podobnie jak tytuł czytanki w kl. VII, z tym, że to nie król przyjedzie, ale zostanie oddany obiekt dla mieszkańców Urowa.
Wstęgę przecina Przewodniczący Rady Narodowej w Morągu mgr Zdzisław Gawędzki. Liczni goście i mieszkańcy zajmują miejsca w sali widowiskowej. Następuje przemówienie, a następnie występy naszej szkoły oraz Szkoły Chemicznej w Grudziądzu. Po tym zabawa taneczna dzieci. Dzień ten długo pozostał w pamięci mieszkańców.
O dobrodziejstwie zbudowanego obiektu mogli się przekonać uczniowie i ich rodzice w czasie choinki szkolnej w dniu 19 stycznia 1968 roku. Występy oraz zabawa znowu dostarczyła masę wrażeń. 8 marca w Dniu Kobiet Komitet Rodzicielski złożył życzenia nauczycielkom oraz przygotował skromne przyjęcie. Po tym odbył się konkurs „Zgaduj-Zgadula” dla mieszkańców naszej wioski. Nagrody ufundowało kółko rolnicze. Prowadził kierownik szkoły.
Harcerze przystąpili na wiosnę do konkursu harcerskiego. Pracowali solidnie i rezultatem tego było zdobycie drugiego miejsca w powiecie oraz atrakcyjne nagrody – obóz wędrowny po Warmii i Mazurach w miesiącu lipcu.
W pierwszą sobotę i niedzielę czerwca zorganizowaliśmy Dzień Sportu. Odbyła się mała olimpiada ze zniczem i medalami wszystkich rodzajów jak przystało na rok olimpijski. Kilka zdjęć z tej pięknej imprezy chociaż w części odda radosny nastrój. Zwycięzcy byli wzruszeni i uszczęśliwieni.
Uśmiechnięte twarze medalistów wyrażają radość i dumę.
7 czerwca przyjeżdża ekipa remontowa z Polskich Nagrań w Warszawie. Przygotowują obiekt do potrzeb kolonii letnich. Mamy wreszcie pompę głębinową. Stare urządzenie zostaje zdemontowane. Nowa pompa pracuje cicho, jednak nie posiada pełnej wydajności ze względu na mały stan wody.
15 czerwca kończymy zajęcia szkolne. Naszą szkołę kończą następujący uczniowie:
1. Bołdys Jan
2. Kasza Teresa
3. Ługowski Władysław
4. Kostek Halina
5. Markiewicz Irena
6. Nykołyszak Irena
7. Pieńkowski Mieczysław
8. Szwonder Elżbieta
9. Tarnawska Stefania
10. Tusznio Irena11. Warcaba Irena
Dziewięciu uczniów dostaje się do szkół zawodowych i liceów ogólnokształcących.
Rok szkolny 1968/69 rozpoczynamy w następującym składzie:
Ludkiewicz Romuald – kierownik szkoły
Ludkiewicz Elżbieta – nauczycielka
Kopińska Stefania – nauczycielka
Kur Helena – nauczycielka
2 września zaroiło się w szkole; od rana panował ożywiony ruch. Ciekawi i wzruszeni byli uczniowie po raz pierwszy wstępujący w progi szkoły. Jest ich więcej niż w poprzednich latach, bo aż 14. Rodziców również przybyło więcej na rozpoczęcie roku szkolnego niż w poprzednich latach. Być może są to efekty pedagogizacji wielu kursów prowadzonych w szkole czy w Domu Kultury. Pozytywny objaw.
Pracę zaczynamy z 82 uczniami. W pierwszych tygodniach dominują wśród uczniów wrażenia wakacyjne. Szczególnie wiele rozmów było na temat obozu wędrownego po Warmii i Mazurach. Wspomnienia są miłe, wrażenia jak najlepsze. Chcieliby uczniowie co roku wyjeżdżać na takie obozy. W historii szkoły były to pierwsze wakacje, gdzie uczniowie poza ciężką pracą gospodarstwach rodziców mogli zwiedzać Warmię i Mazury, mogli odpocząć. Będziemy starać się o więcej.
2 listopada rozpoczynamy pracę z dorosłymi. Prowadzimy kurs wieczorowy oświaty dorosłych klasy VII. Zapisało się 12 słuchaczy; są to w przeważającej mierze rolnicy ze wsi Urowo pragnący zdobyć wykształcenie podstawowe. Mimo wielkiej ilości zajęć frekwencja jest zadowalająca.
W Dniu Nauczyciela uczniowie zorganizowali występ artystyczny poświęcony wychowawcom. Wszyscy byliśmy wzruszeni. Były recytowane wiersze, które ułożył uczeń klasy VIII Ryszard Łukaszewicz. Pisze on zresztą wiele i już przedtem z okazji różnych uroczystości recytował swoje utwory, czytał je nam. Niektóre są bardzo ładne.
Przed V Zjazdem PZPR w Domu Kultury w Urowie są prowadzone prelekcje na różne tematy, przeważnie polityczne; mieszkańcy z ciekawością słuchają wykładów.
Uczniowie klas starszych z chęcią podejmują apel Gospodarstwa Bynowo, dotyczący pomocy w wykopkach ziemniaków. Była już późna jesień i zbiory były zagrożone. Pracują dwa dni przy wykopkach. Zarobili 2756zł. Za te pieniądze w styczniu jeździliśmy autobusem do Olsztyna. Byliśmy na spektaklu w teatrze. Wiele ciekawych eksponatów zobaczyli uczniowie w Muzeum Mazurskim w Olsztynie. Muzeum to mieści się w zamku. Zwiedziliśmy największą inwestycję obecnej pięciolatki: Olsztyńską Fabrykę Opon Samochodowych; oglądaliśmy wszyscy z ciekawością. Zakład sprawił imponujące wrażenie. Szkoda tylko, że nie mogliśmy być wewnątrz fabryki i przyjrzeć się procesowi produkcji opon. Cóż, ale takie są przepisy. Z ciekawością oglądaliśmy wspaniały obiekt sportowy, w którym były pływalnie, sale gimnastyczne, kawiarnie. Młodzież miała tam zajęcia. Trochę im zazdrościły nasze dzieci. Temperatura na dworzu –20C, a w basenie +30C. Pocieszały się tym, że już niedługo Jeziorak odmarznie i będą się mogły kąpać.
Wiele niezapomnianych wrażeń dostarczyła choinka szkolna. Zamiast słów niech mówią zdjęcia:
Na scenę wkracza święty Mikołaj. Na plecach dźwiga ciężki wór, a z niego wyłoży zaraz wszystkim moc prezentów, paczuszek.
Nasyceni słodyczami z paczek przystępujemy do części artystycznej. A więc: do wierszy, skeczy, i piosenek!
Każdy przeżywa to na swój sposób. Powaga miesza się z uśmiechem, otwarte buzie i wielka radość, na ten dzień czekaliśmy bardzo długo!
Nowy rok szkolny przyniósł naszej szkole wiele kłopotów. Wskutek mrozów w styczniu powstała awaria centralnego ogrzewania i musieliśmy przez miesiąc pracować w zimnej szkole. Warunki były niezmiernie trudne. Piece kaflowe awaryjne nie mogły w dostateczny sposób ogrzać klas. W początkach lutego wreszcie awaria została usunięta, trudno było jednak ogrzać klasy i szkołę po przeszło półtoramiesięcznej przerwie w paleniu. Z kolei zaczęły rodzić się nowe trudności z otrzymaniem opału. Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Borecznie dosyłało koks i węgiel w bardzo małych ilościach. Z tego też względu musieliśmy zakończyć ogrzewanie szkoły w chwili gdy jeszcze było dość zimno.
Dużo radości i zadowolenia z dobrze spełnionego patriotycznego obowiązku sprawiło młodzieży podziękowanie Komitetu Wykonawczego Budowy Pomnika – Szpitala dla Dzieci – Centrum Zdrowia Dziecka. Wszyscy uczniowie wnieśli skromny wkład, swoją cegiełkę w budowę Pomnika. Gdy po latach obejrzą piękne dzieło, z dumą będą patrzeć jako na coś bliskiego swojemu sercu.
W początkach kwietnia szkoła przystąpiła do akcji „Karnawał Młodości” na cześć 25-lecia PRL. 27 kwietnia 1969 wszyscy uczniowie i nauczyciele pracują w czynie społecznym przy budowie boiska i bramek. Wartość czynu – około 2000zł. Wokół szkoły w maju było bardzo ładnie. Kierownik szkoły jesienią zasadził 20 róż, około 40 krzewów porzeczek i agrestu oraz 20 drzewek owocowych. Wszystko się przyjęło.
Od 16 maja kierownictwo szkoły obejmuje Elżbieta Ludkiewicz, dotychczasowa nauczycielka tej szkoły natomiast kierownik szkoły Romuald Ludkiewicz zostaje przeniesiony do Morąga na stanowisko zastępcy kierownika Wydziału Oświaty i Kultury w Morągu.
Do końca roku pracujemy w trójkę. Zbliża się zakończenie roku szkolnego, wiele imprez poświęconych rocznicowym obchodom, a w związku z tym bardzo wiele pracy.
W dniu 7 czerwca zorganizowaliśmy Dzień Sportu z jednoczesnym posumowaniem Karnawału Młodości. Na boisku było gwarno i wesoło. Szczególnie twardo walczyli przedstawiciele najmłodszych klas.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni, a szczególnie medaliści. Mieszkańcy wsi oraz uczniowie coraz bardziej dostrzegają troskę ludowego państwa o oświatę, wychowanie, zdrowie i dzieci.
W ciągu ostatnich lat szkoła otrzymała wiele pomocy naukowych, między innymi: telewizor, pianino, magnetofon, wiele pomocy do fizyki, historii, geografii i innych przedmiotów. Nauczanie staje się coraz efektywniejsze i łatwiejsze. W bieżącym roku szkolnym w okresie zimowym było organizowane dożywianie, dzieci były badane i prześwietlane.
Po zakończeniu roku szkolnego 1968/69 dwudziestu pięciu harcerzy z naszej szkoły bierze udział w obozie harcerskim na wyspie na Jezioraku w pobliżu Wieprza.
Uczestnicy przyjechali z obozu bardzo zadowoleni, wypoczęci; żałowali że tak krótko trwał. Opiekunami naszej młodzieży były panie: Halina Śliwińska nauczycielka Szkoły Podstawowej z Przezmarku i Helena Kur nauczycielka Szkoły Podstawowej w Urowie.
Klasę ósmą ukończyli w roku 1969 następujący uczniowie;
1. Gozdek Ireneusz
2. Kozakiewicz Zofia
3. Lugowski Edward
4. Łukaszewicz Ryszard
5. Makarewicz Teresa
6. Niemiec Marian
7. Schmid Manfred
8. Szczęsna Mirosława
Wszyscy uczniowie składali podania o przyjęcie do szkół średnich i zawodowych. Siedmiu z nich zostało przyjętych.
Uczniowie klasy ósmej na pamiątkę zakupili portret Hugo Kołłątaja – człowieka, który utkwił w ich pamięci jako postać prawa, szlachetna, walcząca o dobro ojczyzny i szczęście obywateli. Absolwenci przekazali ten dar szkole. Cieszyliśmy się z tego, gdyż przekazywanie trwałych pamiątek szkole zaczyna być tradycją.
W dniu 4 sierpnia 1969 roku szkołę przejęła ob. Alina Ciechańska, która od 1 września będzie pełniła obowiązki Kierownika Szkoły.W roku szkolnym 1969/70 kierownictwo szkoły przejęła ob. Alina Ciechańska, urodzona 9 XII 1935r, przybyła ze Szkoły Podstawowej z Karpowa, gdzie była kierownikiem szkoły 4–klasowej.
Ob. Elżbieta Ludkiewicz przeprowadziła się do Morąga i podjęła pracę w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Morągu.
Do naszej szkoły przybył też nowy nauczyciel, ob. Kazimierz Ciechański, który poprzednio pracował w Szkole Podstawowej w Wieprzu. Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w gronie:
1. Ob. Alina Ciechańska – kierownik szkoły
2. Ob. Kazimierz Ciechański – nauczyciel
3. Ob. Stefania Papińczak – nauczycielka
4. Ob. Helena Kur – nauczycielka
2. 09.69r. rozpoczęliśmy uroczyście nowy rok szkolny. Na uroczystość przybyło 90-ro dzieci wraz z rodzicami. Obecny był również Przewodniczący GRN ob. Jan Kowalczyk, który opowiadał o wydarzeniach z 1939 roku.
Dzień 14 września był uroczystym dniem w naszej wsi. Wszyscy mieszkańcy zebrali się w Domu Kultury by uczcić Święto Plonów. Szkoła przygotowała występ artystyczny. Po występach odbyła się uroczysta zabawa dożynkowa przy dźwiękach iławskiej orkiestry. Mieszkańcy wsi cieszyli się z owocnych plonów, które osiągają dzięki udoskonaleniu pracy. We wsi pojawia się coraz więcej ciągników.
Szkoła nasza również brała udział w obchodach 25-lecia Wojska Polskiego i Milicji Obywatelskiej; dając przedstawienia na akademii gromadzkiej w Borecznie. Gościł u nas przedstawiciel KP MO z Iławy, który w październiku przeprowadził w naszej szkole kurs na kartę rowerową.
Pozostanie długo w naszej pamięci uroczystość Dnia Nauczyciela, którą zgotowała nam kierowniczka klubu ob. Jadwiga Tarnawska. Pod jej kierunkiem dzieci przygotowały bardzo miły, ciekawy występ. Po nim bawiliśmy się w gronie Komitetu Rodzicielskiego.
Ważnym wydarzeniem w naszej wsi i szkole była choinka noworoczna w dniu 10 stycznia 1970r. W pięknie udekorowanej, sprawną ręką ob. Zielińskiego, sali Klubu Rolnika zebrali się licznie mieszkańcy Urowa i okolicznych wsi, aby obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez naszych uczniów. Występ ten był dobrze przygotowany i wszystkim się bardzo podobał. Niech świadczą tym zdjęcia:
Uroczystość otwarła Ewa Ciechańska wierszem „Nasza Choinka”.
EwaCiech..jpg
Honorowym gościem był Sekretarz GRN ob. Jan Dziurdzia, który jako pierwszy otrzymał z rąk Mikołaja paczkę.
Pożegnała stary rok i powitała Nowy 1970 klasa III I IV swą miłą inscenizacją.
Podobała się również wiewiórka z rudą kitką w Towarzystwie zaspanego Hałabały w inscenizacji przedstawionej przez klasę Vi VI.
Występy poszczególnych klas były bardzo ciekawe i wzbudzały duże zainteresowanie. Dobrze grali swoje role i ci najstarsi, i ci najmłodsi „Aktorzy”. Niech przemówią kolejne zdjęcia:
Wiele uroku i nastroju zimowego dodała klasa I i II zasypując scenę białym, puszystym śniegiem, a publiczność obrzucając śniegowymi kulami.
Występ zakończył koncert naszych urowskich przemiłych „słowików”.
Komitet organizacyjny choinki należycie wywiązał się ze swych obowiązków, świadczą o tym dwa pełne kosze paczek. Szczególna to zasługa przewodniczącego Komitetu a zarazem sołtysa wsi ob. Jana Tarnawskiego.
Oto dary Mikołaja!
W związku z 25 rocznicą wyzwolenia Morąga zorganizowaliśmy 23 stycznia uroczysty poranek
Dzień Kobiet spędziliśmy w gronie naszych koleżanek i kolegów rejonu Boreczno, gdyż w tym dniu odbyła się w naszej szkole Konferencja Rejonowa.
Z okazji 25 rocznicy wyzwolenia Warmii i Mazur odbyła się w naszej szkole Konkurs Piosenki Warmińskiej. Brali w nim udział uczniowie poszczególnych klas. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy VI Ewa Ciechańska, drugie miejsce Romuald Łukaszewicz. Wszyscy uczestnicy otrzymali skromne upominki ufundowane przez Komitet Rodzicielski. Po rozdaniu nagród wszyscy uczniowie bawili się wesoło przy dźwiękach adapteru.
22 IV odbył się apel poświęcony setnej rocznicy urodzin W.I Lenina.
3 V uczniowie wzięli czynny udział w gromadzkiej akademii urządzonej w naszym Domu Kultury z okazji Dnia Zwycięstwa i Święta Pracy.
W maju najlepsi uczniowie wzięli udział w tygodniowym obozie na wyspie obok miejscowości Wieprz. Mimo, że dokuczał chłód czuli się wspaniale pod opieką drużynowej Heleny Kur.
Wszyscy uczniowie klas V-VIII 9 czerwca wzięli udział w dwudniowej wycieczce po Warmii i Mazurach. Zwiedzili bardzo dużo. Podziwiali piekno naszej krainy. Najbardziej podobał się ośrodek wczasowy w Rucianem-Nidzie, czuli się wspaniale na statku wycieczkowym na Jeziorze Mamry.
Dzień Dziecka obchodzony był bardzo uroczyście. Połączyliśmy go z Dniem Sportu. Najlepsi sportowcy w szkolnych zawodach otzrymali nafrody ufundowane przez Komitet Rodzicielski. Matki, członkinie Komitetu, przygotowały poczęstunek. Najlepiej smakowały kanapki.
13 VI pożegnaliśmy klasę VIII. Świadectwa ukończenia Szkoły Podstawowej otrzymali:
1. Duchowski Józef
2. Kozakiewicz Edward
3. Pieńkowska Irena
4. Rutkowski Roman
Na pamiątkę kupili szkole album: „Towarzyszom broni” Wszyscy uczniowie składali podania do szkół średnich.
20 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 1969/70. Dwóch uczniów naszej szkoły niestety nie otrzymało promocji do wyższej klasy. Rok ten był dla nas trudny. Dokuczała długa, sroga zima. Mieliśmy poważne braki opału. Przez 10 dni nie odbywały się lekcje z powodu epidemii grypy. W czasie zimowych ferii odnowiliśmy szkołę; cieszyliśmy się z tego bardo, ale radość nie trwała długo. Obfite opady śniegu zniszczyły dach. Przez popękane dachówki ciekła woda nam na głowy. W sufitach powstały zacieki, które szpeciły sale lekcyjne. Martwi nas panoszący się w szkole grzyb. Niszczy nam łazienki. W piwnicach mnóstwo wody. Woźny ma utrudniony dostęp do kotłowni. Pomagają nam strażacy, którzy przy pomocy motopompy usuwają wodę. Uszkodzony dach podjęli się naprawić w czynie społecznym rodzice.
Rok szkolny 1970/1971 rozpoczęliśmy w następującym składzie:
1. ob. Alina Ciechańska – kierownik szkoły
2. ob. Kazimierz Ciechański nauczyciel
3. ob. Grażyna Socińska – nauczycielka
4. Helena Kur – nauczycielka
5. ob. Stefania Papińczak – nauczycielka – do dnia 18 listopada przebywa na urlopie macierzyńskim.
Dnia 2 września odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. Na uroczystość przybyło 92 dzieci z rodzicami. Gościli u nas dwaj przedstawiciele Komitetu Powiatowego PZPR oraz Sekretarz Komitetu Gromadzkiego Jan Dziurdzia. Dzień ten najbardziej przeżywali uczniowie kl. I. Zostali powitani przez uczniów starszych klas. Członkowie samorządu szkolnego wręczyli im kredki i zeszyty.
26 września odbyły się w naszej wsi dożynki gromadzkie. Przybyli na nie Przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej tow. Surowiec, przedstawiciele władz gromadzkich, rolnicy z wiosek należących do naszej GRN.
Uczniowie dali występ artystyczny związany ze Świętem Plonów. Po części oficjalnej odbyła się zabawa ludowa.12 października Święto Wojska Polskiego – uczciliśmy uroczystym apelem.
21 listopada obchodziliśmy Dzień Nauczyciela. Młodzież naszej szkoły pod kierunkiem klubowej pani Krystyny Pietrzniak przygotowała występ artystyczny. Po akademii bawiliśmy się wspólnie z rodzicami do godziny 20:00.
Choinka noworoczna 16 stycznia odbyła się ta ważna dla nas uroczystość. W odświętnie udekorowanej sali licznie zebrali się mieszkańcy Urowa i okolicznych wsi. Przygotowaliśmy bogatą część artystyczną. Występy poszczególnych klas były ciekawe i wesołe, wzbudzały zainteresowanie publiczności. Ale najważniejszy moment to nadejście Mikołaja i rozdanie oczekiwanych przez dzieci paczek. Ich zawartość jeszcze bardziej poprawiła humory wszystkim. Po rozstaniu z Mikołajem rozpoczęła się zabawa taneczna przy dźwiękach orkiestry „Bambino” z Morlin.
13 lutego miał miejsce w naszej szkole wieczorek przygotowany przez Koło Przyrodnicze.
Dnia 8 marca w Klubie Rolnika odbyła się uroczystość poświęcona obchodom Święta Kobiet. Część artystyczną przygotowali uczniowie naszej szkoły. Szczególnie podobała się wszystkim inscenizacja „Mąż i żona” przygotowana przez uczniów klas VII-VIII. Po części artystycznej zaproszono kobiety z naszej wsi do wzięcia udziału w zgaduj-zgaduli. W trakcie konkursów częstowano panie herbatą i ciastem.
10 marca 1971 roku uczniowie wszystkich klas zebrali się na apelu poświęconym rozdaniu nagród uczestnikom konkursu zorganizowanego pod hasłem „Walka z gruźlicą”.
15 marca miał miejsce apel poświęcony Mikołajowi Kopernikowi.
30 kwietnia - uroczysta akademia pierwszomajowa przygotowana we współpracy z Kierowniczką Klubu Rolnika. Uroczystość otworzył pan Kazimierz Ciechański. Referat wygłosił ucz. Romuald Łukaszewicz. Potem chór zaśpiewała okolicznościowe piosenki.
16 maja obchodziliśmy Dzień Strażaka. Wzięliśmy udział w akademii gromadzkiej w Borecznie. Nasza szkoła dała tam występ artystyczny w którym wyróżniły się osoby: Ewa Ciechańska, Halina Kasza, Ewa Kozakiewicz, Danuta Szczęsna, Bożena Makarewicz, Barbara Grzywna, Jan Szarecki, Kazik Ciechański, Romuald Łukaszewicz, Czesław Łukaszewicz. Każdy z artystów występował w ciekawym stroju. Było mnóstwo uciechy z udanej imprezy.
5 czerwca 71r. obchodziliśmy Dzień Sportu. Wyjątkowymi osiągnięciami sportowymi mogą się poszczycić następujący uczniowie:
Kazimierz Ciechański – kl. V
Ewa Żłób – kl. V
Danuta Tarnawska – kl. VI
Stanisław Orzeł – kl. V
Aleksander Ciechński – kl. V
Barbara Grzywna – kl. VIII
Anna Cieplicka – kl. VI
Czesław Łukaszewicz – kl. VII
Andrzej Nykołyszak – kl. VIII
Romuald Łukaszewicz – kl. VIII
16 VI 1971 roku klasę ósmą ukończyli następujący uczniowie:
1. Barbara Grzywna
2. Wanda Kozakiewicz
3. Jan Kostek
4. Krystyna Kwiatkowska
5. Romuald Łukaszewicz
6. Bożena Makarewicz
7. Janusz Marciniak
8. Andrzej Nykołyszak
9. Jan Pieńkowski
10. Władysław Ruszniak
11. Danuta Szczęsna
12. Teresa Warcaba
Tego dnia uczniowie naszej szkoły uroczyście się z nimi pożegnali. Przygotowana została część artystyczna. Wychowawca Kazimierz Ciechański wręczył im świadectwa, a kol. Helena Bartnik książeczki oszczędnościowe PKO.
Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Komitet Rodzicielski. W imieniu absolwentów przemówił Romek Łukaszewicz. Podziękował nauczycielom, pożegnał młodszych kolegów. Tego samego dnia odbył się wieczorek pożegnalny.
Jako szkoła staramy się brać aktywny udział w życiu kraju. Włączyliśmy się w zbiórkę pieniędzy na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie. Docenił to Obywatelski Komitet Odbudowy i przesłał nam podziękowanie.
26 czerwca 1971 roku zakończenie roku szkolnego. Rodzice i uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej. Kierownik Szkoły Podstawowej w Urowie ob. Alina Ciechańska podsumowała całoroczną pracę, podała liczbę promocji w poszczególnych klasach. Wymieniła najlepszych uczniów. Poza tym podała wiele wskazówek co do miłego i bezpiecznego spędzenia wakacji, życząc samych tylko słonecznych dni. Wychowawcy rozdali świadectwa i nagrody, chór zaśpiewał kilka wakacyjnych piosenek. Przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego Jadwiga Tarnawska podziękowała nauczycielom i uczniom za mozolną całoroczną pracę i życzyła wszystkim